Stüdyo Kurulum Asistanı

NEDEN BİR STÜDYO KURMALISINIZ?

Stüdyolar fotoğraf ve video çekimleri için tüm ışık ekipmanlarının ,arka fonların özel olarak tasarlandığı ortamlardır. Çekimi yapılacak ürün, portre ya da you tube videosu için ideal bir stüdyo ortamına sahip olmanız çok şeyi değiştirir. Çünkü stüdyo kurduğunuzda öncelikle aydınlatmanızı tesadüflere bırakmazsınız. Stabil bir ortamda yapacağınız video ya da fotoğraf çekimleri için kullanacağınız ışığın bir standardı olur. Her seferinde değişen koşullar oluşmaz. Daha iyi anlatmak için şöyle örnekledirelim: Temiz bir ses kaydını gerçekleştirmek için de ses stüdyosuna ihtiyacınız olur. Bir ofis içinde müzik kaydı aldığınızı düşünün. Ortamdaki diğer seslerin müziği bozmama ihtimali yoktur. İşte bunun gibi Aydınlatma için de ortamdaki diğer ışıkların kirliliğinden uzak stabil bir ortama oluşturmalısınız. Fotoğraf ya da video ışıklandırması için ideal bir stüdyo ortamına ihtiyacınız var.

İdeal Bir Stüdyo Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde fotoğraf ve videonun beraber kullanıldığını düşünürsek hem fotoğraf çekimlerinizi hem de youtube /instagram videolarınızı çekebilmeniz için en ideal Stüdyo ölçüleri şöyledir: Arka planda bir fon perdesi asılabilmesi için En:3 metre Boy: 5 metre Tavan yüksekliği de en az 2,5 metre olması işinizi oldukça kolaylaştırır. Bu mekanı tavan beyaz diğer duvarların ise orta gri renk boyanması ışık yansıması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Ayrıca zemin de mümkünse koyu renk tercih edilmelidir. Eğer pencereler varsa içeriye günışığının girmesini engelleyecek şekilde stor perde ile kapatılması gerekir. Çünkü içeride sadece kullanacağımız yapay aydınlatma olmalıdır.

Stüdyonuzu Beraber Kuralım.

Tüm bu temel ekipman ile beraber özellikle ürün fotoğraf ve videoları için Stil life masası ve ürün çekim çadırları, Tripod,Deveboynu ayaklar, görüntü aktarıcılar,ışık ölçüm cihazları da gerekebilir. Yine Stüdyonuzda kullanacağınız Kamera ve Lensler önemlidir. İşte tüm bu sorularınıza cevap almak ve Stüdyonuzu beraber kurmak için mutlaka bizimle iletişime geçin. Stüdyo/Işık Uzmanlarımız sizi bekliyor olacaktır.

Tavan Rayları ve Işık Körükleri

Stüdyoda kullanacağınız ışık kaynağı paraflaş ya da Led panel olabilir. Her iki ışık için de en pratik ve rahat askı sistemi Stüdyo Ray ve tavan körükleridir. Standart ve özel ölçülerde yapılan bu raylar ışıklarınızı stüdyonuzun başından sonuna kadar her yöne gezdirmenizi sağlar.Böylece aydınlatma açınızı çok esnek yapabilirsiniz. Bu raylara bağlayacağınız ışık körükleri de ışık kaynağınızı istediğiniz kadar aşağı yukarı hareket ettirir.Bununla beraber körüklerin içindeki kablo kanalları tavana yakın yapacağınız prizlerle zeminde kablo kalabalığından ve karmaşadan sizi kurtarır.

Ray Sistemini İncelemek İçin Tıklayın.

Stüdyo Fon Sistemleri

İlk düşülmesi gereken ekipman arka fon olmalıdır. İster ürün fotoğrafı, model fotoğrafı isterseniz video çekimi yapın. Mutlaka arkada konuyu destekleyecek düz bir fon perdesinin olması gerekir. Özellikle kumaş fon sistemi silinebilir özelliği sayesinde uzun süre kullanılabilir. Bu fon perdelerinin temel olarak ilk etapta kullanılacak temel renkleri yeşil, beyaz, gri ve siyahtır. Kumaş Fon perdeleri metal boruya sarılı ve zincir mekanizması ile beraber gelir.
Perdelerinizi duvara monte edeceğiniz aparatları beton olan kısma göre seçmelisiniz. Eğer duvarınız betonsa tavan askı aparatı,arka duvar beton ise duvar askı aparatı tercih etmelisiniz. Kağıt fonlar kalın mukavva boruya sarılı olarak gelir.Askı aparatı ve plastik zincir sistemleri set halindedir.
Alçıpan duvara fon asılması sağlıklı olmaz. Böyle bir durumda diğer alternatif daha hafif olan kağıt fon ve askı sistemlerini tercih edebilirsiniz.

Stüdyo Işıkları

Stüdyo Aydınlatmasında temel olarak iki farklı ışıktan söz edilebilir.Biri paraflaş diğeri de sürekli ışıklar yani Led ışıklardır.Paraflaşlar fotoğraf çekimde daha iyi netice verirler. Ancak videoda kullanılamazlar .Led ışıklar ise sürekli bir ışık sağladığından Video için ideal ışık kaynaklarıdır. Her iki ışığın kullanım alanı ve satın alırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında ipuçlarını verdiğimiz eğitim videoları hazırladık. Bu videoları izlemeniz satın alma aşamasında size hangi ışığın gerektiği yönünde bilgi verecektir.Ayrıca ücretsiz stüdyo fotoğrafçılığı eğitimi almış olacaksınız.

Paraflaş Nedir?
Paraflaş Nasıl Kullanılır?

Beyaz Fonda Ürün Çekimi
Nasıl Yapılır?

Model İle Moda Fotoğrafları
Nasıl Çekilir?

Stüdyoda Portre Aydınlatması
Nasıl Yapılır?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.