Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Fotoğraf
3303 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.

Fotoğraf Makinesi ve Aksesuarları

Fotoğraf kelimesi, latince foton ve grafi sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Foton ışık, grafi ise çizim demektir. Yani mana olarak fotoğraf, ışık ile çizim yapma sanatıdır. Bu tanımdan anlaşılacağı gibi ışık olgusu fotoğraf'ın en önemli kısmıdır. Çünkü ışık olmaz ise fotoğraf ve video oluşmayacaktır. Bu sebeple fotoğraf hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bir kişinin öncelikle Işık kavramını incelemesi gerekir. Işığın fotoğraf açısından incelenecek olan dört farklı özelliği vardır. Bunlar parlaklık, kontrast, yön ve renk özellikleridir. Buradan anlaşılacağı gibi fotoğrafı oluşturan her şey ışığın içinden çıkar.

Bu sebeple doğru fotoğraf elde edebilmek için ışığın tüm bu özelliklerinin doğru olması gerekir. İşte makinenizde yapacağınız tüm ayarlar ışığın öncelikle parlaklığını, rengini, kontrastını ve yönünü doğru kaydetmek içindir. Bu ayarların doğru yapılmasıyla elde edilen fotoğrafa da teknik olarak doğru pozlanmış  diyoruz. Bunun için fotoğraf makinesi satın almadan önce ışık konusunu da araştırıp genel kavramları kafanızda oturtmalısınız. Fotografium blog ve youtube kanalımızda sürekli güncellenen ücretsiz fotoğraf eğitimlerimiz size bu konuda rehberlik edecektir.

Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğrafı kaydeden cihaza genel olarak fotoğraf makinesi deriz. Ancak fotoğraf makinesi modelleri ve çeşitleri o kadar artmıştır ki işin başında kafalar biraz karışabiliyor. Onun için profesyonel fotoğraf makinesi ile yeni başlayanlar için dijital fotoğraf makinesi kavramının iyi anlaşılması gerekiyor. Çünkü istediğiniz özellikleri belirlemeniz fotoğraf makinesi satın alırken ilk önceliğinizdir. Temel olarak profesyonel fotoğraf makinesi  DSLR Fotoğraf makinesi ile tanımlanır. Digital Single Lens Refleks kelimelerin kısaltması olan DSLR ifadesi bu grupta olan fotoğraf makinelerin ayrıt etmek için kullanılır. Analog fotoğraf makinelerinin de kullanıldığı zamanlarda ortaya çıktığı için başına Digital kelimesi gelmiştir.

Single lens refleks ifadesi ise bu tip fotoğraf makinelerinin çalışma prensibinden yola çıkılarak kullanılmaktadır. Tek objektifli refleks makine demektir. Kutu şeklinde bir lensi konuyu görmeye diğer lensi ise fotoğrafı kaydetmeye yarayan kutu şeklindeki twin lensli eski tip makinelerden ayırt etmek için Single Lens denmiştir. Refleks ise fotoğraf makinesinin tamamen insan gözünü taklit ederek fotoğrafı kaydetmesine atıfla bulunmuştur. SLR Fotoğraf makinelerinin ayna ve perde mekanizmasının yukarı aşağı hareketi insan gözünün en belirgin olan refleksi olan göz kırpma hareketini andırdığı için DSLR fotoğraf makinelerine refleks makine demek de doğru bir ifade olacaktır.

Fotoğraf Makinesi Aksesuarları Nelerdir?

Fotoğraf kategori sayfamızda  öncelikle tüm fotoğraf makinesi markaları olan CanonSonyNikon, Panasonic ve Olympus markalarının tüm modellerini bir arada görebilecek ve karşılaştırma yapabileceksiniz. En iyi fotoğraf makinesi tercihinizi belirmek için de bu karşılaştırma ve marka filtreleme seçeneklerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çünkü bu sayfamızda fotoğraf makinesi çeşitleri, fotoğraf makinesi fiyatları bir arada sunulmaktadır. Yine kategori sayfamızda Profesyonel fotoğraf makinesi lenslerini, fotoğraf makinesi filtrelerini inceleyebilirsiniz. Fotoğraf makineleri için gerekli olan tepe flaşhafıza kartı gibi tüm aksesuarları da ilgili dijital fotoğraf makinesinin altında uyumlu olarak öneriyoruz. Yine de tüm Fotoğraf ve ekipmanları hakkında sorularınız için. Mesela Canon fotoğraf makinesi tavsiyesi istiyorum. Diyorsanız  Fotografium uzmanları Canlı destek hattında ve Whatsapp destek hattında sorularınızı yanıtlamak için bekliyor olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.