Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Boom Mikrofonlar
14 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.

Boom Mikrofon Nedir?

Boom mikrofon terimi dizi ve film setlerinde sıkça kullanılan bir terimdir. Çünkü setlerde bu mikrofonları taşıyan boom operatörleri ya da başka bir deyişle boomcu bulunur. Kamera arkası set görüntülerinde oyuncuların başlarının üzerinde ayarlı bir sopa ile mikrofon dolaştırıldığını görürüsünüz. İşte bunlar boom mikrofonu olarak adlandırılır.  Dizi ve filmlerde, Youtube ya da tartışma programlarında olduğu gibi konuşmacılara görsel olarak yaka mikrofonu takmak mümkün değildir. Sesli çekilen sahnelerde oyunculara yakın mesafede ama kamera kadrajına girmeyecek mikrofon bulunması gerekir. Bu gereklilik neticesi boom sopaları icat edilmiştir. Aslında boom denilen kısım bu uzayabilen ve operatörün oyuncuların baş hizasının üzerinde tuttuğu kolun adıdır. Boom koluna bağlanan mikrofonlar da bu yüzden boom mikrofon olarak adlandırılırlar. Genel olarak da bir boom mikrofon seti boom kolu ile beraber shotgun mikrofondan oluşur. Bu boom sopalarına shoutgun mikrofon takılmasının sebebi ise aksiyon sahnelerde hareketten dolayı seste titreşim istenmemesidir. Shoutgun mikrofonlar souck mount ile titreşim engellemeye sahip olduklarından en iyi boom mikrofonu olarak tercih edilirler.

Boom Mikrofon Nerede Kullanılır?

Boom mikrofon, sesli çekilen tüm film, dizi ve belgesel yapımlarında ses operatörlerinin en baş ekipmanı durumundadır. Sesli çekilmeyen sahneler sonradan seslendirildiğinden böyle bir ekipmana ihtiyaç duyulmaz. Ancak günümüzde artık bir çok sinema filmi ve diziler sesli çekilmektedir. Yine eğitim videosu ya da uzman görüşü verilen Youtube videolarında bilindiği gibi en iyi ses çözümü yaka mikrofonlarıdır. Ancak oyunculuk olan filmlerde görsel olarak oyuncuya bir mikrofon bağlamak mümkün olmaz. İşte bu tip durumlarda boom sopalarına takılan boom mikrofon kullanılır. Boom mikrofonu taşıyan operatör çekilen sahneye göre sahnede bulunan oyuncuların yer değiştirmesi gibi durumları göz önünde bulundurup planlayarak her sesin en üst kalitede alınmasını sağlar. Kamera kadrajına girmeden tutulan boom sopasına bağlı shoutgun mikrofonlar ile tüm sesler temiz şekilde üstten kayıt edilir. Dış ortamlarda boom mikrofon ile çalışılırken de mutlaka mikrofon rüzgarlığı yani deat cat tüyleri mutlaka kullanılır. İşte bu ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmış boom mikrofon seti modellerini kategori sayfamızda bulabileceksiniz. Ses profesyonellerinin en çok tercih ettiği Rode boom mikrofon modelleri setlerde en kaliteli ses çözümünü sunmaya devam ediyor. Özellikle Rode NTG4 modeli boom mikrofon denildiğinde ilk akla gelen klasik bir ürün olmuştur. Boom mikrofon kullanım alanlarından biri de vahşi yaşam belgeselleridir. Doğal ortam sesleri en uzak noktalardan ancak yine bu mikrofon türleri ile mümkün olmaktadır.

Boom Mikrofon Fiyatları ve Setleri

Boom mikrofon fiyatları tek mikrofon ya da aksesuarları ile beraber gelen setler olarak farklılık gösterir. Rode markası boom mikrofon denildiğinde ilk akla gelen ürünlere sahiptir. Mikrofonlar, boom sopası ve aksesuarlarının tümünü sektördeki ihtiyaçlara cevap verecek şekilde üreten firma bu alanda senelerdir öncü konumundadır. En iyi boom mikrofon önerisi sorulduğunda profesyonel videocuların ortak olarak verdiği cevabın Rode NTG4 boom mikrofon modelinin olması tesadüf değildir. Yine boom sistemi olarak sektörde en çok kullanılan mikrofon çeşidi shoutgun mikrofondur. Shotgun aslında kamera üstüne flaş kızaklarına takılarak kullanılan mikrofonlardır. Ancak boom kollarına da bağlanabilirler. Tercih sebebi sadece bu özellikleri değildir. Özellikle sesli çekimlerde sahne gereği hareket olduğunda mikrofonun da yer değiştirmesi gerekir. İşte bu hareketler neticesi mikrofonun sallanması seste titreşime sebeb olur. Buna çözüm olarak da shoutgun mikrofonların titreşimi engelleyen shouck mount parçaları devreye girer. Bu yuvalar mikrofon ile boom kolu arasında tampon vazifesi görür. Esnek yapısı sayesinde de hareket halindeki titreşimleri azaltır.  Bu özelliklere sahip Rode ve Saramonic mikrofonlar boom mikrofon için ilk tercih edilen markalardır. Kategori sayfamızda boom mikrofon fiyatlarını en güncel haliyle inceleyebilirsiniz. Yine çeşitli ses kayıt ihtiyaçları düşünülerek hazırladığımız bir çok boom mikrofon seti alternatiflerini bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.