Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Akülü(Taşınabilir) Paraflaşlar
52 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3

Akülü Paraflaş Nedir? Paraflaş Nasıl Kullanılır?

Akülü Paraflaş Nedir? Paraflaş Nasıl Kullanılır? Sorularına cevap vermeye çalışacağız. Tanım yapmak gerekirse Paraflaşlar özellikle Stüdyo fotoğrafçılığının vazgeçilmez ışık kaynağıdır. Onu vazgeçilmez yapan şeylerden ilki çok yüksek ışık vermesidir.Anlık patlayarak konuyu en iyi aydınlatan ışıklardır. Tamamen fotoğraf aydınlatması için üretilmişlerdir. Makinenizle eş zamanlı çalışarak 1/125 ve üstü enstantenelerde çalışmanızı sağlar. Bu da siz ya da konu hareketli de olsa en net fotoğrafları sunar. Biz anlık bir patlama olarak görsek de aslında kaynağından çıktıktan sonra belki binlerce kez ard arda gelen patlamalarla konuya ulaşır. Böylece sürekli ışıklardan farklı olarak flaş ışığının yüzeyde kaldığı süre tam da sizin makinenizin aynasının yukarı kalkıp aşağı düştüğü an olur. İşte bunun sağladığı netliği başka ışıklarla sağlamak mümkün değildir. 

Akülü paraflaş modelleri stüdyo dışında çekim yapılacak iç mekanlarda ya da doğal gün ışığında çalışmak için tasarlanmış taşınabilir paraflaş sistemleridir. Şarj edilebilir uzun süreli bataryaları sayesinde elektrik gerekmeden fotoğraf çekimleri yapılabilmektedir. Bu paraflaş modelleri en çok dış çekimlerde özellikle de moda fotoğrafçılığında ve düğün fotoğrafçılığında kullanılır. Güneş ışığı ne kadar güçlü olsa da mutlaka fotoğraf çekimlerinde gölgeler oluşacaktır. Çünkü günün her saati güneş istediğiniz konumda olamaz. Portrelerde oluşacak gölgeler en iyi şekilde gün ışığına en yakın güç ve renk değerlerini veren paraflaşlar ile doldurulur. Bu özellikleri ile taşınabilir paraflaşlar profesyonel moda fotoğrafçılığının temel aydınlatmasıdır. Profoto akülü paraflaşlar aynı zamanda hss özelliğindedir. Yani 1/8000 sn perde hızlarında çalışmayı destekler. Bu özellik dans ya da spor aktivitesi gibi hızlı hareket eden insanları fotoğraflamak için idealdir. Yine gece ışıklarında dış mekan çekimlerinde oldukça etkili olurlar. Bu modeller tek kafa halinde satışa sunulmuştur. İstenilen adette alınarak taşınabilir flaş kit oluşturulabilir. Bu flaşlar son yıllarda boyut olarak oldukça küçük üretilmeye başlamışlardır. Kompakt yapıları ile taşıma kolaylığı sağladıkları gibi batarya ömürleri de daha uzun olduğundan dış ortamda bir düğün günü fotoğraf çekiminde uzun saatler çalışmayı mümkün kılarlar. Kategorinin en çok tercih edilen ürünlerinden Godox AD 100 pro kompakt flaş Godox paraflaş modelleri arasında en küçük boyutlu olanıdır. Buna rağmen üzerine takılabilen çok fazla sayıda ışık şekillendirici ve 100 watt ışık gücü ile modelli tekstil fotoğraflarında ve portrelerde başarılı bir aydınlatma sağlar. Yine Profoto A1X akülü paraflaş özelliği taşıyan bir tepe flaş görünümündedir. Böyle bir flaş seti alındığında stüdyo dışında tam dolu batarya ile uzun saatler aynı seviyede ışık gücü ile çalışılabilir. Kategori sayfamızda en kaliteli akülü paraflaş modellerini, taşınabilir paraflaş fiyatlarını bir arada inceleyebilirsiniz.

Fotoğrafta Neden Paraflaş Kullanılır?

Paraflaşların yüksek ışık vermesinin sağladığı daha önemli bir şey daha var. O da kısık diyaframlarla çalışmak. Çünkü diyaframınızı kıstıkça yani f:16 ve üstü değerlere getirdikçe netlik en üst düzeye çıkar ve netlik genele yayılır.Bu da stüdyoda çekilen ürün fotoğrafı,yemek fotoğrafı ya da moda fotoğrafı için en istenilen neticedir.Hatta paraflaşlar bu özellikleriyle günışığında kullanılıdığında da normalden daha keskin ve net fotoğraflar elde edilir. Akülü paraflaşlar Gün ışığını en iyi taklit eden ışıklardır. Bu özelliği ile de bize gerçek renkler verir. Normal günışığının renk sıcaklığı 5600 kelvindir.Kaliteli bir flaşın da her patlamada verdiği Kelvin değeri 5500-5600 kelvindir.Bu da doğru beyaz anlamına gelir.Tüm renkler beyazdan çıktığı için de fotoğrafınızdaki tüm renkler doğru olacaktır. Yani bizim referansımız beyazdır. Beyaz doğru mutlak beyazsa diğer renkler de olması gerektiği gibidir. Stüdyoda günışığına en yakın renkleri ancak paraflaşla sağlarsınız. Bu özellikleri ile beraber önlerine takılan çok çeşitli ışık şekillendiricilerle en profesyonel aydınlatmayı da paraflaşlarla elde edersiniz. İşte tüm bu özellikleri paraflaşları stüdyo fotoğrafçılığının vazgeçilmezi yapar.

Paraflaş Satın Alırken Bilmeniz Gerekenler

Peki ilk defa paraflaş satın alacaksanız neleri bilmelisiniz.Neye göre karar vermelisiniz bunu anlatalım. Birincisi paraflaşınızın gücü ne olmalı, ikincisi kaç adet almalısınız, üçüncüsü önlerine hangi aksesuarları takmalısınız. Paraflaşların Gücü watt/sn olarak belirtilir. Bu bize paraflaşın çıkış gücünü yani ne kadar güçlü patlayacağını ifade eder. Örneğin bir paraflaş 600 watt/sn ise buna biz 600 lük kafa deriz. Paraflaşların gücünü şöyle bir örnekle anlatalım. Elimdeki lastik topu karşıdaki duvara ne kadar sert atarsam bana geri dönüşü o kadar hızlı ve sert olur. Yavaş atarsam da yavaş ve düşük olur. İşte bunun gibi düşünün çünkü ben makinemle paraflaştan çıkan ışıkla değil çektiğim konudan lensime yansıyan ışıkla çalışıyorum. Paraflaşın çıkış gücü arttıkça bana geri gelen ışık gücü fazla olur. Böylece daha kısık diyaframlar alabilirim. Güç konusunda da sizin çalıştığınız alanın büyüklüğü ve çektiğiniz konu belirleyicidir. Peki siz yapacağınız iş için hangi güçte paraflaş kullanmalısınız. Şöyle genel bir çerçeve çizelim. Çekeceğiniz ayakkabı gibi masaüstü bir ürünse 400watt, portre için 500-600 watt, eğer modelle çalışıyorsanız boy fotoğrafı çekecekseniz ya da koltuk gibi büyük ürünler çekecekseniz 800 ve 1000 watt gücünde paraflaş tercih etmelisiniz. Bunu baştan bilirseniz ilk seferde doğru ekipman almış olursunuz.

Paraflaş Setleri

Paraflaşlar genelde set halinde ikili ya da üçlü olarak satılır. Burada da sizin çekeceğiniz konular belirleyicidir. Ama çoğu işte 3 adet paraflaş gerekli sayıdır. Önceki eğitimlerimizde de gördüğünüz gibi ürün,portre ve boy fotoğraflarında 1 adet anahtar ışık,1 adet dolgu ışığı ve konuyu fondan ayıracak üçüncü bir ışık mutlaka gerekir. Şöyle düşünün karşımızda iki kişi var beni omuzlarından fona doğru itiyor. Bir süre sonra gidip fona yaslanırım. Ama sırtımdan biri de beni öne iterse fona yapışmam. İşte bu fon ışığının sağladığı şey. Konuyu fona yapıştırmamak. Yani üçlü paraflaş seti almak mantıklı ve avantajlı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.