Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Tepe Flaş Ürünleri
158 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3 4 5 ... 7

Flaş Nedir? Nerede Kullanılır?

Flaş fotoğrafçılıkta kullanılan en temel yapay aydınlatma ürünüdür. Bilindiği gibi ana ışık kaynağı güneştir. Tüm nesneler güneşten gelen ışıkları yansıtarak görünür olmaktadırlar. Eğer bu ışık olmasaydı fotoğraftan söz edilemezdi. Yani ışık fotoğrafın en temel öğesidir. Ana ışık kaynağı olan günışığı da referansdır. Fotoğraf makineleri sensörleri ve lensleri de aslında doğal gün ışığını referans alarak üretilirler. Ancak her durumda dışarıda normal gün ışığında fotoğraf çekimi yapmak mümkün olmaz. Bunun için fotoğraf netliğini ve kalitesini arttıracak aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Gün ışığını taklit eden bu ışıklara yapay ışık kaynakları diyoruz. Gün ışığını en iyi şekilde taklit eden ışık kaynakları da çok uzun süredir flaş ışıklarıdır. Flaş çeşitleri anlık patlayarak aslında günışığına yakın kuvvette ışık oluşturmayı hedeflerler. Yine ışık konusunda önemli bir unsur da renklerdir. Fotoğraf açısından da referans değer beyazdır. Normal gün ışığının vereceği renk beyaz olur. Her renge karşılık gelen renk sıcaklık değeri olan kelvin sıcaklığı vardır. Bunun normal değeri 5600 kelvindir. Bu 5600 K değeri de beyazın karşılığıdır. Kelvin değerleri bunun üstünde olunca maviye doğru soğuk renkler oluşur. Değerler aşağı inince de kırmızıya giden sıcak renkler oluşur. Flaşlar işte bu renk konusunda da çok işe yarayacaktır. Çünkü en iyi flaş 5600 K renk sıcaklığını yani normal günışığının rengini verir. Bu sayede içeride flaş ile fotoğraf çekildiğinde nesneler gün ışığında hangi renk tonlarında gözüküyorlarsa fotoğrafta da aynı renk değerlerini vereceklerdir. Flash türleri iki grupta incelenir. Bunlardan ilki ve fotoğrafçılıkta en çok kullanılanı tepe flaş ürünleridir. Bir diğer türü de stüdyo flaşı olarak kullanılan paraflaşlardır. Tepe lambası ya da makina aydınlatma lambaları olarak da bilinen tepe flaşlar flaş markaları tarafından fotoğraf makinelerinin profesyonellik seviyesine göre ve sensör boyutuna göre özel olarak üretilirler. Yani tepe flaş satın alırken dikkat edilecekler listesinin başında kameranızın segmenti ve fullframe olup olmadığını bilmek gelir. Bu sayede fotoğraf makinenizin ölçüm sistemine ve fiziki yapısına uygun flaşı satın almış olursunuz. Flaşlar, fotoğrafçılar için olmazsa olmaz ekipmanlardan birisidir. Sürekli aydınlatma yerine sadece deklanşöre bastığımızda aydınlatma sağlarlar. Özellikle ışık kurarak aydınlatma yapma fırsatınızın olmadığı, anı yakalamanız gereken çekimlerde adeta hayat kurtarıcı ürünler oldukları söylenebilir.

Flaş Işık Fiyatları ve Çeşitleri

Flaş ışık fiyatları yukarıda anlatıldığı gibi tamamen hangi segment kameralar için üretildiği ile doğru orantılıdır. Fotoğraf makinelerinde full frame sensörler kullanan üst segment kameralar ve giriş seviye aps-c sensörlere sahip olan iki farklı seviye modeller bulunur. Bu iki sensörün ışık duyarlılığı birbirinden farklıdır. Işık ihtiyacını karşılayacak düzeyde üretilen flaş ışıkları kullanılması gereklidir. Bunu karşılamak için flaş markaları ışık miktarı fazla olan full frame kameralara uyumlu modeller ve daha küçük tepe flaşları üretirler. Ortamdaki ışıkta bunu belirlemek için önemlidir. Ortamda ne kadar ışık olduğunu ölçmek için de ışık şiddeti ölçüm aleti olan flaşmetreler kullanılır. Bu ışık ölçüm cihazları en hassas veriyi sağlar. Flaşların kılavuz numarası ölçülen ışık miktarı ile orantılı olarak kullanılacak diyafram değerini belirler. İşte flaş ışık fiyatları bu ışık gücünü belirten tepe flaş guide number yani klavuz numarasına göre değişir.  Bununla beraber stüdyoda sadece elektrik ile kullanılan paraflaş sistemleri olduğu gibi dış mekanlarda da serbestçe kullanılabilecek olan akülü flaşlar bulunur. Bu flaş çeşitleri ışık çıkış gücü karşılığı olan wattlarına ve batarya durumuna göre azalıp yükselen fiyatlara sahiptir. Tüm Canon tepe flaş fiyatlarını, Sony flaşları, Godox flaş çeşitlerini sayfamızda bir arada bulabileceksiniz.

Tepe Flaşları

Tepe flaşları, kameranızın üzerine takılarak, kamerayla senkronize olarak çalışan ve deklanşöre bastığınız süre boyunca aydınlatma sağlayan ışıklardır. Işığın yetersiz kaldığı ortamlarda harici bir ışık kurmanıza gerek kalmadan konularınızı aydınlatarak pratik bir şekilde çekim yapabilmenizi sağlarlar. Eğer sadece gündelik anı fotoğrafları çekiyorsanız Godox Tepe Flaşı(Canon Uyumlu) gibi ekonomik modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat daha profesyonel çekimler de yapıyor, oldukça fazla kullanıyor ve uzun ömürlü bir ürün arıyorsanız da Canon 430EX III-RT Flaş gibi orjinal ürünleri kullanmanızı öneririz. Hatta ürün vb. çekimleri gibi tamamen ticari ve profesyonel çekimler için ihtiyacınız varsa da Canon için; Canon Speedlite 600EX II-RT Tepe Flaşı, Nikon için; Nikon SB-5000 Tepe Flaş, Sony içinse; Sony HVL-F60RM 2 Wireless Radio Flash gibi ürünleri kullanmanızda fayda var. Aynı zamanda Canon, Sony ve Nikon’un ve bu makinelerle uyumlu Godox, Aputure, Elichroom, Meike, Olympus, Profoto, Visico, Mcoplus, Shanny, Metz gibi markaların diğer modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Macro Ring Flaşlar

Macro Ring flaşlar, lensin etrafına takılan ring mekanizması aracılığıyla aydınlatmayı doğrudan lensin baktığı bölgede sağlarlar. Makro çekimlerde ihtiyaç duyulan bu flaş türleri, çok detay çekimlerde (Örneğin bir karınca, böcek veya o boyutlardaki başka cisimlerin çekimleri vb.) yalnızca konunuzu aydınlatarak fondan ayırabilmenizi sağlarlar. Mcoplus MP-MRF32 Macro Cool Light Ring Led Işık gibi ekonomik olarak edinebileceğiniz Macro flaşlar da vardır. Fakat Canon için; Meike MK-MT24C Macro Twin Light Flaş (Canon Uyumlu), Nikon için; Meike MK-MT24N Twin Macro Flaş ( Nikon Uyumlu ), Sony içinse; Meike MK-MT24S Twin Macro Flaş ( Sony Uyumlu ) gibi modeller daha kullanışlıdır. Yine daha profesyonel bir ürün arıyorsanız da Nikon R1C1 Flaş Kit ya da Canon MR-14EX II Macro Ring Flaş gibi orjinal ürünleri tercih edebilirsiniz. Canon, Nikon, Sony, Meike, Godox, Laowa gibi markaların diğer modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Video Led Işıklar

Yine aydınlatma yapmanızın pek mümkün olmadığı fakat kameranızla birlikte tepe aydınlatması yapmanızı gerektiren video çekimleri için tepe ışıkları arıyorsanız da bu amaçla kullanabileceğiniz video led ışıkları tercih edebilirsiniz. Led ışıklar; tepe flaşlarıyla muadil aydınlatmalar sağlarlarken, flaşların aksine sürekli aydınlatma sağlayabilirler. Bu yüzden videographer ya da youtuberlar için çok kullanışlı ürünlerdir. Özellikle V-log vb. çekimlerde adeta hayat kurtarıcı oldukları söylenebilir. Fiyat performans ürünü arayanlar için Neewer Led Işıklar gayet uygun bir üründür. Daha profesyonel kullanıcılar içinse Neewer RGB LED gibi set ürünler tercih edilebilir. Aynı zamanda Nanguang, Apature, Kaiseberg, Sanger, Canon, Sony, Godox gibi markaların farklı modellerini de inceleyebilirsiniz.

 

En İyi Flaş Hangisidir?

En iyi flaş seçimi yapmak için düşünmeniz gereken ilk şey kullandığınız fotoğraf makinenizin seviyesidir. Üst seviye profesyonel aynasız kamera kullanıyorsanız flaş ışık çıkış gücünü belirten kılavuz numarasının yüksek olması gerekir. Kılavuz numarası 100 ISO değerinde 100' e kadar çıkan tepe flaşlar full frame kameralar ile en uyumlu olanlardır. Çünkü kılavuz numarası bölü çekeceğiniz konuyla aranızdaki mesafe formülü bize kullanabileceğimiz diyafram numarasını verecektir. Bu kılavuz numarası ne kadar yüksek olursa uzak mesafelerde bile çalışsanız kısık diyafram değerleri kullanabilirsiniz manasına gelir. Fotoğrafçılıkta portre, düğün ve moda çekimlerinde boy planlarında kısık diyafram kullanmak netliğinizi en üst seviyeye çıkarır. Yüksek ışık çıkış kuvvetine sahip olan bu flaşlar büyük sensörlerin yeterli miktarda aydınlanmasını sağlayacaktır. Ancak giriş seviye daha küçük sensörler için daha düşük kılavuz numaralı flaşlar kullanılır. Yani sizin kameranızın seviyesine göre tepe flaş sizin için en ideal olan aydınlatma ürünüdür. Flaşlar anlık patlamalar ile gerçek kuvvetli ışık gücüne çıktıkları için yalnız fotoğrafçılıkta kullanılırlar. Video çekimleri için flaş satın almak yanlış bir yaklaşım olur. Video ışıklandırma için video led ışıkları kullanmak daha doğru olacaktır. Makro fotoğrafçılık için ise farklı bir flash türleri olan macro ring flaş kullanılır. Makro fotoğrafçılık nesnelere oldukça fazla yaklaşılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle makinenin üstüne takılacak tepe flaşlar açısal olarak aydınlatma sağlayamazlar. Bu nedenle makro lensin önüne takılan halka şeklinde ya da iki eşit tarafta ikiz flaş şeklinde üretilen makro ring flaşlar üretilirler. Konuya çok yakın patladıkları halde aşırı parlaklık ve kontrasta neden olmazlar. Makro fotoğrafçılık aynı zamanda diş hekimleri ve medikal fotoğrafçılık türüdür. Bunun için diş hekimleri için makro flaş önerisinde bulunur. Ağız içi çekimi için ışık denildiğinde Nikon twin flash R1C1 makro flaşları ilk tercih olur. Yine Canon makro flaşlar da medikal fotoğrafçılıkta çokca kullanılırlar.

Flaş Tutucu ve Bağlantı Adaptörleri Nelerdir?

Flaş tutucu ve bağlantı adaptörleri tepe flaşları ile çalışırken en çok ihtiyaç duyulan flaş aksesuarlarıdır. Flaşlar sadece makinenin flaş kızağına takılarak kullanılan aydınlatma ürünleri değildir. Tepe flaşlar farklı ışık açıları ile çalışmak için ışık ayaklarına bağlanabilirler. Flaş ışıklarını ayaklara bağlamak için de flaş tutucuya ihtiyaç vardır. Bu tutucular flaş ile ışık ayağı arasına takılarak bağlantı sağlar. Bu ekipman aynı zamanda flaşın kafasının yukarı ve aşağı hareketini de sağlayabildiğinden oldukça esnek bir aydınlatma açısı sunar. Flaş bağlantı adaptörleri de tepe flaşına takılacak aksesuarlar için gereklidir. Bu aksesuarların başında da ışık şekillendirici softboxlar ve transparan şemsiyeler gelir. Flaş Işığını en iyi yönlendiren ve yumuşatan ışık şekillendiriciler tepe flaş softbox'tır. Kurulumu çok kolay olan taşınabilir tepe flaş setleri içinde softbox ve tüm bağlantı adaptörleri bulunmaktadır. Transparan şemsiyeler de ışığı geniş yüzeye yaymak için ideal ekipmanlardır. Flaş tutuculardaki bağlantı noktasına takılarak kolayca kurulur ve toplanırlar. Dış mekan düğün fotoğraflarında flaş ışıkları ile beraber kullanılan bu ekipmanlar aydınlatma kalitesini bir üst noktaya taşımanızı kolaylaştırır. Kategori sayfamızda Canon flaş ışıklarını, Nikon tepe flaş fiyatlarını, Godox flaşları ve tüm uyumlu flaş tetikleyici aksesuarlarını karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz. Fotoğraf makineniz için en uygun tepe flaşı seçimi için de canlı destek hattımızdan uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Flaş Yumuşatıcılar

Flaş yumuşatıcılar, flaş ışığının keskin geldiği ve daha yumuşak bir ışık elde etmeniz gereken durumlarda flaşınızı küçük bir softbox haline getirerek yumuşak bir ışık elde etmenizi sağlayan ürünlerdir. 20x15 Flaş Önü Softbox gibi ekonomik çözümlerin yanı sıra Golden Eagle TP1 Speedlite Strobist Kit Set gibi daha kullanışlı setler de edinebilirsiniz. Aynı zamanda farklı boyutlarda flaş yumuşatıcılar elde ederek, ışığınızın dağılmasını istediğiniz alanı da belirleyebilirsiniz. Örneğin; Kaiseberg 20cm Flaş Önü Mini Softbox gibi bir ürünle ışığınızı 20cmlik bir alana yayabileceğiniz gibi, Weifeng 40x40 Cm Tepeflaş İçin Softbox gibi bir ürünle 40, Golden Eagle 60x60 Tepeflaş İçin Softbox gibi bir ürünle de 60cmlik bir alana yayabilmeniz mümkün. Weifeng, Kaiseberg, Aputure, Lifei, Star gibi markaların farklı boyut ve modellerdeki ürünlerini de inceleyebilirsiniz.

Flaş Tutucu ve Bağlantı Adaptörleri

Makinenizle doğrudan uyum sağlamayan flaş modellerini kullanmak istediğinizde ise flaş tutucu ve bağlantı adaptörleri aracılığıyla makineniz ve flaşınız arasında bağlantı kurabilirsiniz. Profoto, Weifeng, Micnova, Golden Eagle, Kaiseberg gibi markaların bu amaçla üretilmiş bağlantı adaptörü modellerini inceleyebilirsiniz. 

Flaş Tetikleyiciler

Flaş tetikleyici, paraflaşınızla makineniz arasındaki bağlantıyı kurarak, deklanşöre bastığınızda flaşınızın yanmasını sağlar. Makineniz ve ışığınız arasındaki bağlantıyı sağlayan bu ekipman oldukça önemlidir. Zira bu bağlantıdaki bir problem deklanlöre bastığınız an ile ışığın yanma zamanlamasında bir uyumsuzluğa sebep olursa fotoğraflardan istediğiniz sonuçları alamazsın. Çekim yaptığınız enstantane değeri ve bu değeri tetikçinizin de algılayabilmesi de önemlidir. Kablosuz tetikleyiciler, makine ve flaşınız arasındaki bağlantıyı genellikle radyo sinyalleri aracılığıyla sağlarlar. Tetikçi seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de sinyal mesafesidir. Genellikle en az beş metreye kadar sorunsuz çekebilmesi tercih edilir. Fiyat performans ürünü arayanlar Nikon kullanıcıları için Godox XT-32N (Nikon HSS Flaş Tetikleyici), Sony kullanıcıları için Godox TTL Flaş Tetikleyici X1T-S (Sony Uyumlu) dikkat çekerken; Golden Eagle, Godox, Visico gibi markaların paraflaş tetikleyicileri ekonomik ve işlevsel ürün arayanlar için düşünülebilir ürünlerdir. Fakat zorlu koşullarda çalışması gerekebilen, (Fazla sinyal bulunabilen bölgelerde, paraflaş ve makine arasında sinyal kesebilecek duvar vb. gibi etkenlerin bulunabileceği ortamlarda, fazla rüzgarlı dış mekanlarda vs.) daha profesyonel bir ürün arayanlar da Elinchrom, Hensel, Profoto gibi markaların modellerini inceleyebilir. Ayrıca paraflaş tetikleyici alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur da makinenizle uyumlu olup olmadığıdır. Bazı modeller, bazı markalarla uyumluluk göstermeyebilir.

Işık Ölçüm Cihazları

Profesyonel çekim stüdyolarında bulunması gereken ekipmanlardan birisi de ışık ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar ortamdaki ışığın renk sıcaklığını ölçerek, doğru aydınlatma yapabilmeniz konusunda size yardımcı olurlar. Stüdyonuz ya da çekim yaptığınız ortamdaki ışığın şiddet ve sıcaklığını bilmeniz, doğru pozlama yapabilmek ve doğru sonuçlar alabilmeniz adına oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanıltıcı renkler içeren sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu durum özellikle ürün fotoğrafı çekiyorsanız ciddi sorunlara sebep olabilir. Zira bir ürünü fotoğraflarken onu olduğu gibi, fotoğrafı görenin ürünün nasıl göründüğü hakkına doğru referans olabilecek bir şekilde fotoğraflamanız önemlidir. Bu sebeple daha doğru ve referans sonuçlar alabilmeniz adına Sekonic L-308X Color Flashmate Işık Ölçüm Cihazı, Kenko KFM-2200 Flash Meter gibi cihazlar kullanabilirsiniz. Yine Sekonic, Kenko gibi markaların diğer ışık ölçüm cihazı modellerini de inceleyebilirsiniz.

Diğer Flaş Aksesuarları

Flaşlarınızı daha etkin bir şekilde kullanmak ya da kullanım alanlarınızı zenginleştirebilmek adına diğer akseuarları da inceleyebilirsiniz. Örneğin; Godox CF-07 Tepe Flaş İçin Renkli Filtre Seti ile flaşlarınızdan farklı renklerde ışık elde edebilir, Canon Extension Tube EF 25 II Makro Uzatma Tüpü ile macro flaşınızı uzatabilir ya da Profoto 340216 B2 Location Kit Bag ile flaşlarınızın güvenli bir şekilde muhafaza ve taşınmasını sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.