Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Parasoley - Lens Hood
102 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3 4 5

Lens Hood Nedir? Lens Hood Ne İşe Yarar?

Sorusunun en kısa cevabı aslında lens güneşliği demektir. Lens hood aynı zamanda parasoley olarak da bilinir. Lens hood ne işe yarar denildiğinde ise tanımından yola çıkıldığında lensinizi fazla ya da ters açılardan gelen güneş ışığından korumaya yarar. Özellikle güneşin tam tepede olduğu öğlen saatlerinde fotoğraf ya da video çekerken lens hood önemli bir işlev üstlenecektir.

Yaprak parasoley şeklinden dolayı bu durumlarda en çok tercih edilen parasoley çeşitlerindendir. iki ucu uzun iki ucu daha kısa olması sebebiyle alttan ya da üstten lensin içine fazla ışık girmesini engeller. Bu da fazladan ışığın pozlanmasını bozmasına müsaade etmez. Aslında siz bulunduğunuz ortamda f:11 diyaframda doğru pozlama yapacakken tersten gelecek fazla gün ışığı bu diyaframı f:22 ye çıkartabilir.

Bu durumda ise fotoğrafınız olması gerekenden daha koyu tonlarda ve kontrast oranı aşırı yüksek olur. Eğer lensinizin önünde lens hood yani parasoley bulunuyorsa fotoğraf makinesindeki konudan yansıyan ışığı doğru ölçeceği için doğru pozlanmış fotoğraflar elde edersiniz.

Parasoley Ne zaman Kullanılır?

Tabi ki yaprak parasoley ihtiyaç duyulduğunda kullanılacak lens aksesuarlarındandır. Lens güneşliği işlevinden dolayı aynen çok güneşli havalarda doğru görmemizi sağlayan güneş gözlükleri gibi düşünülmelidir.

Yani fotoğraf ya da video çektiğimiz ortamlar çok güneşli ortamlarsa lensimizin önüne uygun çapta lens hood takmalıyız. Özellikle fotoğraf çekimi için altın saatler olarak adlandırılan sabah saatleri ya da öğleden sonra güneşin dik açıyla değil biraz daha eğildiği saatler dışında çalışıyorsak. Bu saatlerde güneş tam tepede olduğundan karşımızdaki konuya düşen ışık dışında üstten ve yerden de aşırı bir ışık lensin içine alınacaktır.

Böyle olunca makinenizin ölçüm sistemi yanılacaktır. Bu yanılma ile olması gerekenden daha kısık diyaframlar vereceğinden aşırı kontrastlı fotoğraflar oluşur. Ama Canon lensler ile Canon yaprak parasoley kullanıldığında kameranızın ortamı doğru ölçmesini sağlarsınız. Bu doğru ölçüm ile doğru pozlanmış fotoğraflar ancak parasoley ile mümkün olur. Eğer aşırı güneş yoksa ya da iç ortamlarda çalışılıyorsa Canon lens güneşlik ihtiyacı olmayacaktır. Yine flaş sistemleri kullanılırken lens hood lensin önüne gölge atacağından kullanılması tavsiye edilmez.

Parasoley fiyatlarını ve parasoley çeşitlerini incelerken öncelikle lensiniz ile aynı marka lens hood tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Canon lens hood modellerinin kodu sizin lensiniz için uygun Canon yaprak parasoley olduğu belirler. Yan sanayi olarak Sony lens hood ve Nikon parasoley üreten markaları da kategori sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.