Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
 • Alfabetik A-Z
 • Alfabetik Z-A
 • Yeniden Eskiye
 • Eskiden Yeniye
 • Fiyat Artan
 • Fiyat Azalan
 • Rastgele
 • Puana Göre
Hafıza Kartları ve Aksesuarlar
182 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3 4 5 ... 8

Hafıza Kartı Fiyatları ve Çeşitleri

Hafıza kartları dijital fotoğraf makineleri ve video kameraların ürettiği dosyaların depolanmasını sağlayan temel kayıt ürünleridir. Fotoğraf makineleri özellikle profesyonel dslr kameraların dijitalleşmesi sonucunda fotoğrafların kayıt edileceği dijital bir ortama ihtiyaç duyulmuştur. Analog fotoğraf makinelerinde bulunan filmlere benzeyen bu hafıza kartları sayısal veriye dönüşen fotoğrafların kayıt edilerek diğer pc gibi dijital ortamlara aktarılmasını sağlamak üzere üretildiler. Bu nedenle fotoğraf makinesi ve lensten sonra olmazsa olmaz aksesuarlar fotoğraf makinesi hafız kartıdır. Hafıza kartı boyutları ilk çıktığı yıllarda sadece 16mb gibi çok küçüktü. Bu dönemlerde fotoğraf makinelerinin mega piksel sayısı küçük olduğu halde çok az fotoğraf kayıt edebilme yeteneğine sahiplerdi. Hem fotoğraf makinelerinin mega piksel sayılarının artması hem de sensör yapılarının büyümesi neticesinde bir fotoğraf 20 megabayt ya da üstü dosya boyutlarına ulaştı. Tabi olarak da bu fotoğrafların depolanacağı hafıza kartlarının boyutları arttı. Günümüzde 1 terabayt hatta üstü kapasiteye sahip hafıza kartı çeşitleri mevcuttur. Fotoğraf makinelerine video çekim özelliklerinin de eklenmesi hafıza kartı özelliklerini etkiledi. Önceleri  hafıza kartı kapasitesi denildiğinde sadece kartın boyutu önemli iken artık kartın okuma yazma hızı ve 4K video 120 fps özelliklerine uygunluğu da önemlidir. Eğer bu uyumluluk yoksa 4K video kaydı yapılamaz. Ayrıca video oynatılırken kareler arasında atlamalar oluşacaktır. Bu nedenlerle hafıza kartı özellikleri ve kullandığınız kamera ile uyumu ilk bakılması gereken durumdur. Bu özellikler hafıza kartı fiyatlarını belirler. Yüksek kapasiteli ve profesyonel hafıza kartlarındaki okuma yazma hızları bunun en belirgin göstergesidir. Sandisk hafıza kartları bu okuma yazma sayılarına göre amatör ve profesyonel kameralara uygun olarak farklı seviyelerde üretilir. Tüm kaliteli hafıza kartı markalarını ve fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Fotoğraf Makineniz ile çekeceğiniz fotoğraf ve videolarınızı kaydedildiği ortam olan hafıza kartlarıdır. Hafıza kartları aynı zamanda bu görüntüleri bilgisayarınıza aktararak arşivlemenizi de sağlar. En çok Kullanılan fotoğraf makinesi hafıza kartları SD, SDHC,CF,XQD, C FAST ve Micro SD kartlardır. En belirgin özellikleri okuma ve yazma hızı olan Hafıza kartlarının dosya depolama boyutları GB olarak ifade edilir.250 GB ve 128 GB Hafıza kartları genellikle ultra hızlı olarak üretilir ve 4K video çekimleri için zorunludurlar. Çeşitli Hafıza kartlarının bilgisayar aktarımını sağlayan aksesuarları da çoklu kart okuyuculardır. 25 in 1 diye tabir edilen bu kart okuyucular yukarıda sayılan hafıza kartlarından çoğu için kullanılmaktadır. 

En İyi Hafıza Kartı Hangisi?

En iyi hafıza kartı tavsiyesi aradığınızda öncelikle seçeceğiniz hafıza kartının kameranız ile uyumluluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü kullandığınız kameranın teknik özellikleri seçeceğiniz hafıza kartının özelliklerini belirler. Kameranızın  sensörünün mega piksel sayısı ilk bakılması gereken durumdur. Bu mega piksel yükseldikçe kameranın ürettiği fotoğrafın dosya boyutu büyür. Bununla beraber kameranızın sensör boyutu da etkilidir. Fullframe bir kamerada renk derinliği yani bit kavramı yükseldiğinden daha detaylı fotoğraflar oluşur. Bu 18 bit renk kaydı yani 18 milyon rengin fotoğrafa aktarılmasıyla yine dosya boyutu artar. Yani hafıza kartı boyutları öncelikle sizin kameranızın sensör boyutuna ve mega piksel sayısına uyumlu olmalıdır. Raw fotoğrafın kapladığı yer düşünüldüğünde sürekli raw formatında fotoğraf çekilecekse hafıza ürünleri yani kartınızın kapasitesi en az 256 GB olmalıdır. Ancak bu kapasite ve üstünde seri çekim gerçekleştirilebilir. En iyi hafıza kartı markası olarak bilinen Sandisk dijital fotoğraf makinelerine ilk hafıza kartı üretimi yapan markaların başındadır. Çok uzun yıllara dayanan hafıza kartları ve aksesuarları üretim tecrübesiyle bu sektörde hep ilklere imza atmıştır. En hızlı hafıza kartı olan Sandisk ultra serisi video çekimleri için idealdir. Hafıza kartı performansı aslında hızla da alakalıdır. Dosya boyutunun büyüklüğü ile beraber kameranızın yazma hızına uygun  okuma ve yazma  hızına sahip sd hafıza kartları hibrit hale gelen kameralar için çok daha önem kazanmıştır. Hafıza kartı fiyat olarak incelendiğinde bu hızın yüksekliği ile orantısı göze çarpar. En ucuz hafıza kartı bu özelliklerine göre incelendiğinde okuma hızının 30 megabaytı geçmediği görülür. Bu hız giriş seviye kameralar ile jpeg fotoğraflar için kullanılabilir. Ancak raw format ve seri çekimler için performansı yüksek hafıza kartı gereklidir. Video çekimi de devreye girdiğinde 4K ve 120 ya da üstü fps kare sayısında çekimler için 300 mb/sm okuma ve 250 mb/sn yazma hızına sahip kartlar kullanılmalıdır. İşte bu faktör en iyi hafıza kartını belirlemenizi kolaylaştırır. Sayfamızda bu özelliklere sahip en hızlı hafıza kartları Sandisk sdxc ve Prograde sdxc modelleridir. Tüm kaliteli markaların ürettiği hafıza kartı özelliklerine göre karşılaştırma yaparak kararınızı verebilirsiniz.

Bir DSLR kullanıcısının hafıza kartı alacağı zaman düşünmesi gereken ilk şey, makinesinin performansını ve hızını en üst seviyeye hangi kartla çıkarabileceğidir. Çoğu kullanıcı düşük performansın tek nedeninin kullandığı makine olduğunu zanneder ancak asıl neden hafıza kartı olabilir. Gerçek performans hızını uygun fotoğraf makinesi-hafıza kartı birlikteliği belirler. Bu kısa makalenin amacı kart performans değerlendirmelerinin ve bu değerlerin makinenin performansını nasıl etkileyeceğinin anlaşılmasını sağlamaktır. Fotoğraf makinesi hafıza kartı önerisi için öncelikle Fotoğraf makinenizin desteklediği hafıza kartı türünü bilmelisiniz. Bunun için fotoğraf makinesi kategorimizden makinenizin ürün özellikleri bölümünü inceleyerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu tip sorularınız için canlı destek hattımızdan da destek alabilirsiniz. Makineniz SD kart destekliyorsa sonraki aşama ne kadar büyük dosya boyutunda çekimler yaptığınızı düşünerek 128 GB ya da 256 GB SDHC kartların 95 mb/sn okuma ve yazma hızındaki pro serilerini satın almalısınız. Ayrıca 4K video çekimleri için de yüksek yazma ve okuma hızına sahip hafıza kartlarına ihtiyacınız olacaktır. Bazı orta ve üst segment fotoğraf makineleri çift hafıza kartı yuvasına sahiptirler. Bunun için Hem SDHC hem XQD kart alabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı ise silinme riskine karşı ikinci hafıza kartına yedekleme yapılabilmesidir.

Hafıza Kartı Performansı Nedir? Fotoğrafı etkiler mi?

Kart performansları iki yolla tanımlanır. Bu iki sınıflandırma arasındaki farkı anlamak ihtiyaçları karşılayacak olanın seçim için atılacak ilk adımdır. Hız Tanımlaması: Seri çekim ve hız .Hız tanımlaması (örn., 20MB/s) kartın en yüksek yazma ve herhangi bir cihaza veri aktarma hızını belirtir. Hız tanımlaması aynı zamanda okuma/yazma hızı yada veri transfer oranı olarak da bilinir.Hız sınıfı şöyle der: ”bu kart xMB/sn’den hızlı okuma/yazma yapmaz.”Hızlı yazan kartlar iki çekim arasındaki bekleme süresini en düşük seviyeye indirerek gelişmiş fotoğraf makinelerindeki seri çekim (Burst mode) özelliğini daha işler hale getirir. 

Kamera İçin Sd Kart Önerisi

Kamera için sd kart önerisi her zaman sorulan soruların başında yer alır. Bu öneri için öncelikle asıl işimizin fotoğraf ya da video olması önemlidir. Asıl işimiz fotoğraf ise seri fotoğraf çekime ve raw çekim formatına uygun olması gereklidir. Video işi öncelikli ise yüksek kaliteli 4K ve yüksek fps kare sayısında videolar için yine okuma ve yazma hızının yüksek olması önem kazanır. Aynasız fotoğraf makinesi ve video kameraların en çok kullandığı hafıza ürünü olan sd kartlar performansını belirleyen birçok kritere sahiptir. Bunların başında hafıza kartının hızını belirleyen okuma yazma hızı gelir. Bu hız mb/sn şeklinde kart üzerinde yazılıdır. Bu ifade yazma hızında 1 saniyede karta yazılabilen veriyi ya da görüntüyü ifade eder. Yüksek çözünürlüklü bir fullframe kamera ile fotoğraf çektiğinizde bu yazma hızı düşük olursa fotoğrafı karta aktarılması 4-5 saniye sürebilir. Bu da diğer fotoğrafı çekmek için beklemek demektir. Yani raw format yüksek çözünürlükte seri fotoğraf çekmek için en az 170 mb/sn yazmaya sahip en hızlı sd kart makinenizde takılı olmalıdır. Karttan bilgi okuma hızını ifade eden okuma hızı da çok önemlidir. Karttaki fotoğrafları hızlıca bilgisayara ya da mobil cihazlara aktarırken bu hız çok önemlidir. İş akışının hızını sağlayan 250 mb/sn okuma hızı en ideal seviyesidir. Sd kartlar okuma bakımından UHS I ve UHS II olarak sınıflandırılır. Sd kart çeşitlerinde 100 mb/sn hızının üstünde okumaya sahip olanlar UHS II olarak gösterilirler. Video çekimi için hafıza kartı tavsiyesi olarak bu hızlar ideal olacaktır. Bu hızlara uyumlu olan hafıza kart okuyucular tercih edilmelidir. Type c kart okuyucu da bunun için önemlidir. Bu hızlara ulaşabilen en iyi hafıza kartı markaları şöyle sıralanabilir:

 • Sandisk
 • Sony
 • Lexar
 • ProGrade
 • Kingston
 • Delkin

Video Çekimi İçin Hafıza Kartı Tavsiyesi:

video kaydı için karta minimum kesintisiz yazma hızını belirtir. Kartın sınıf numarası garanti olan minimum aktarım miktarını megabyte/sn biçiminde gösterir. Class 2 hafıza kartları minimum kesintisiz aktarım hızı 2MB/sn’dir. Class 10 kartlar ise minimum aktarım miktarı 10MB/sn biçiminde üretilir ancak kullanılan fotoğraf makinesine göre performans yine de düşük kalabilir.  Sınıf tanımlaması şunu garanti eder: “bu kartın hızı video içeriğini aktarırken xMB/s’nin altına düşmez”. Birlikte ele alındığında, sınıf ve hız tanımlamaları belli bir kullanım amacı için tercih edilecek SD kartın seçimi yapılırken  çok önemli olan kartların hız aralıklarını verir. Örneğin, Class 10 olarak tanımlanan bir kart için  en yüksek okuma/yazma hızı 30MB/sn’dir. Bu iki performans  kartın 10MB/sn’den daha yavaş video kaydı yapmayacağını ve 30MB/sn’ye kadar seri çekim fotoğraf kaydedebileceğini ifade eder.

Hafıza Kartları Ne Kadar Kayıt Yapar?

Hafıza kartlarının ne kadar kayıt yaptığı da en çok merak edilen konulardandır. Uzun yıllardır dijital kameraların teknolojik olarak gösterdiği gelişmeler neticesinde hafıza kartlarının kapasitesi de her geçen yıl artmıştır. Günümüzde 2 Tb kapasiteye kadar sd kartlar bulunmaktadır. Bu yüksek kapasiteler aslen uzun süreli video kayıtları için gereklidir. Zaten özellikle doğa fotoğrafçılığında günün başından günbatımına kadar fotoğraf çekilse de aslında 256 gb bir sd kart yeterli olur. Hafıza kartları çok sık arıza yapmasa da herhangi bir olumsuzluğa karşı ek hafıza kartı bulundurup riski bölmek en mantıklı seçim olacaktır. Yüksek kapasiteli hafıza kartları aslında uzun süreli videolar için gereklidir. Dslr fotoğraf makinelerindeki 20 dk video çekim sınırı bunu zorunlu kılmıyordu. Ancak son yıllarda aynasız kameralarda hibrit teknolojinin gelişmesi hem fotoğraf hem video özelliklerini değiştirdi. Artık aynasız kameralar ile kesintisiz video kaydı mümkün. Hal böyle olunca da uzun süreli video kaydı için yüksek kapasiteli hafıza kartı ihtiyaçları da artmış oldu. Bu nedenle başta Sandisk sd hafıza kartları olmak üzere Lexar ve ProGrade hafıza kartları 512 Gb ve üstü kapasiteli kartlar üretmeye başladılar. Bu yüksek kapasiteli kartlar ile aynasız kameralar ile 2-3 saatten fazla video çekimleri yapılabiliyor. Profesyonel video kameralarda da aynı durum söz konusudur. Burada merak edilen konu ise hangi kapasiteli hafıza kartı ile ne kadar süreyle video çekilebileceğidir. Kullanılan kameranın teknik özellikleri ile beraber hangi kalitede video kaydı yaptığınız ve seçtiğini kare sayısı yani fps bunun için belirleyicidir. Bu sürenin standardını belirlemek zordur. Nitekim hareket hızınız ve sahnenizdeki renklerin fazlalığı bile bu süreleri etkiler. Ancak video kaydınız 4K ve standart 30 fps hızında iken aynasız bir kamera ile batarya ömrünüze de bağlı olarak 256 Gb sd kart ile yaklaşık 8-9 saat kesintisiz video çekmeniz mümkündür. Bundan fazla süreler için ise 1 tb ya da üstü bir profesyonel hafıza kartı kullanmalısınız. Tabi bu kadar video dosyasının arşivlenmesi için harici harddiskler de unutulmamalıdır.

Fotoğraf Makinesi İçin Doğru Kartı Seçmek

Flash hafıza kartları iki amaç için kullanılır: fotoğraflar ve video görüntülerini kaydetmek. Hız ve sınıf tanımlamaları bir kartın bunlardan birinde yada ikisinde birden ne kadar iyi olduğunu belirtir. Hız tanımlamaları fotografik performans için kullanılırken sınıf tanımlamaları video performansı için kullanılır. Video kameralar ve video kaydı yapabilen DSLR fotoğraf makineleri hafıza kartına devamlı, kesintisiz kayıt gerektirir ki akan karelerde atlama olmasın. Bir makinenin sınıf gereksinimi (üretici tarafından belirlenir) ve hatasız bir video kaydı için gereken minimum hızı ifade eder.Eğer bir makinenin sınıf gereksinimi 4 ise cihazın sorunsuz bir video kaydı yapabilmesi için Class 4 bir kart edinilmelidir. Onun yerine Class 2 bir kart kullanılırsa cihaz hata verebilir yada düşük çözünürlüklü bir kayıt yapar. Eğer video kaydı yapılacaksa tercih edilecek kartın sınıf tanımlaması uygun olmalıdır. Cihaz gereğinden düşük sınıf kart kullanıldığında hata verir ancak gereğinden üst sınıf bir kart kullanılırsa bunun bir ödülü yoktur. Cihazın kullanım kitapçığı okunmalı ve orada üretici tarafından önerilen sınıf tanımına uygun kart satın alınmalıdır. Eğer kılavuz Class 4 kart kullanılmasını öneriyorsa tüketici bunu tercih etmelidir. 

Fotoğraf Makinesinin Yazma Hızı Nedir?

Fotoğraf makineleri sürekli çekim yapıldığında hafıza kartına tek seferde yüksek miktarda veri yığar  optimum performans için bu cihazlar yüksek performanslı yazma hızı olan kartlara ihtiyaç duyarlar. Bugünün D-SLR fotoğraf makineleri gerek RAW gerekse JPEG formatında büyük fotoğraflar üretebilmektedir. Ortalama bir RAW fotoğraf genel olarak 10-20MB boyutlarındadır. Fotoğraf makinesinden karta veri aktarılırken bu büyük veri miktarı kartın band genişliğini doldurabilir. Yazılacak veri akışı ne kadar fazlaysa kullanılacak kart o kadar hızlı olmalıdır.

Sandisk Hafıza Kartı Fiyatları ve Çeşitleri

Sandisk hafıza kartları fotoğraf makinelerinde dijitalleşme ile beraber üretime başlayan ilk markadır. Bu özelliği ile tüm hafıza kartı gelişmelerini belirleyen marka olma özelliğini halen korumaktadır. Hafıza kartlarından en çok kullanılan Sandisk sdxc hafıza kartlarıdır. Özellikle ultra serisi profesyonel kameraların yüksek kapasitelerine en uygun çeşitleridir. Sandisk 300 mb/sn yazma hızına ulaşan bu hafıza kartları 4K video içerik üreticilerinin en çok satın aldığı modelleridir. Profesyonel seviyede ürettiği hafıza kartlarından compakt flaş kartlar, cfast kartlar dışında amatör düzeydeki kamera ve diğer görüntü kaydedici cihazlar için de Sandisk micro sd kartlar da mevcuttur. Yine ses kayıt cihazı kartı, aksiyon kameralar için hafıza kartı olarak kullanılan bu ürünler en ucuz hafıza kartlarıdır. Son yılların en çok kullanılan video ekipmanı şüphesiz dronelardır. Sandisk 4K desteğine sahip sd ve micro sd çeşitleri DJI drone için en iyi hafıza kartı seçeneğidir. Sandisk değişik kapasiteli hafıza kartları 32 gb 'dan 2 tb 'a kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Yine aynı kapasitelerde olup okuma yazma hızına göre UHS I ve UHS II olarak değişik sınıflarda hafıza kartları mevcuttur. Bu geniş ürün yelpazesi içinde yine Sandisk harici harddiskler ve kayıt ürünleri bulunur. Yine typ c kart okuyucular başta olmak üzere birden çok kart çeşidini beraber okuyabilen Sandisk kart okuyucu çeşitleri en çok satan ürünleridir. Kategori sayfamızda filtreleme özellikleri vasıtasıyla tüm Sandisk hafıza kartı ve aksesuarlarını kapasite, hız ve kart tipi olarak filtreleyerek karşılaştırmalı olarak inceleyebilirsiniz. Sandisk hafıza kartı fiyatlarını en güncel haliyle bulabilirsiniz. Secure Digital ‘in kısaltması olan bu  hafıza kartlarının yüksek kapasiteli olanları SDHC ve SDXC olarak adlandırılırlar. Fotoğraf Makinelerinde en sık kullanılan SDHC Hafıza kartları markaları en başta Sandisk, Lexar ve Sony ‘dir.Bir küçük ebadı olan micro SDHC hafıza kartları ise genellikle DJI Drone modellerinde, Cep telefonlarında ,Go pro aksiyon kameraları ile Canon ve Sony handycam video kameralarında kullanılırlar.

XQD ve C Fast Hafıza kartları Özellikleri

C FAST hafıza kartları CF kartların en hızlı halidir. Seri fotoğraf çekimlerinde sıklıkla kullanılırlar. XQD Kartlar ise C fast kartlardan daha hızlıdırlar. Hafıza kartları arasında en hızlı olanlar XQD hafıza kartlarıdır.Ayrıca çok yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflar için En üst segment Fullframe fotoğraf makineleri bu hafıza kartı formatını desteklemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.