Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Stüdyo-Işık Ekipmanları
240 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3 4 ... 6 ... 10

Stüdyo Çekim Işık Ekipmanları Nelerdir?

Stüdyo çekim işlerinde kullanılan ışıklar ve fon perdesi gibi yardımcı stüdyo malzemeleri temel olarak aynı olmakla beraber video ve fotoğraf çekimleri için bazı farklılıklar gösterebilir. Fotoğraf stüdyo malzemeleri ve aksesuarları fotoğraf kalitesini arttıracak seviyede olmalıdır. Video çekimleri için ise stüdyo ışık ekipmanları video aydınlatmasına uygun seçilmelidir. Bu temel stüdyo ışık ekipmanlarını anlatmadan önce bir stüdyo kurulurken nelere dikkat etmek lazım ve bir stüdyo ortamı neden gereklidir. Bunları anlamak gerekir. Üretilen bir ürünün fotoğraf ya da videolarını çekmek istiyorsanız bu çekimleri üretimin yapıldığı ortamda yapılamayacağını bilmelisiniz. Çekilecek ürün ister masaüstünde çekilecek kadar küçük olsun. İster bir mankenin üstünde sergilenecek boyutta olsun mutlaka bir stüdyo çekim ortamına ihtiyacınız var. İşyerinizde ya da evinizin bir bölümünde stüdyo kurmanız mümkün. Ancak ilk yapılması gereken bu ortamın ayrılmış bir bölüm ya da olması gerekir. Boy fotoğrafları çekilecek bir mekan en az 20-30 metrekare bir alan gerektirir. Çünkü fotoğraf ekipmanlarının en önemlisi olan normal açılı lensler ile model ile aranızda en az 2 metre mesafe bulunmalıdır. Arka planda da bir fon perdesi asmak gerekeceğinden bu duvarın genişliğinin de en az 3 metre olması gerekir. Tavan yüksekliği de ışığın doğru yapılması için önemlidir. Işık açısını üstten kullanmanız gerektiğinde zorlanmamak için tavan yüksekliği için de 3 metre ve üstü ideal olacaktır. Stüdyo kurmanın en önemli avantajı ışığınızın yalıtımını sağlamanızdır. Bu sayede ışık sizin kontrolünüzde olur. Bu kontrol hem video ve fotoğraf çekimlerinde standart bir aydınlatma yapmanızı sağlar. Hem de renk bozulmalarını engeller. Bu ışık yalıtımı için ilk yapılması gereken camlardan gelen günışığını siyah perde ile engellemek olmalıdır. Çünkü stüdyo ışık ekipmanları yapay aydınlatma ürünleridir. Eğer gün ışığı ile dengelenemez ise ren sapmaları oluşur. Bununla beraber tüm duvarların orta derece bir gri tonda mat bir boya ile boyanması yansımaları engelleyerek doğru pozlama yapmanızı sağlayacaktır. Tavan gerektiğinden üstten yansıtma tekniği için beyaz renkte yer kaplaması da mat ve koyu renk olmalıdır. Bu ortamı sağladıktan sonra fotoğraf, video çekimleri için  gerekli stüdyo ışığı ve diğer ekipmanları satın almalısınız.

Stüdyo Işığı Nasıl Olmalıdır?

Stüdyo olarak kullanılacak mekanı kurguladıktan sonra düşünmeniz gereken ilk ekipman stüdyo ışığı olmalıdır. Bu ışıklar fotoğraf çekimi ya da video çekimi yapmanıza göre değişkenlik gösterecektir. Fotoğraf stüdyo malzemesi denilince ilk akla gelen ışıklar paraflaş setleridir. Paraflaşlar fotoğrafta en yüksek ışık ile en iyi netlik ve gerçekçi renk için tasarlanırlar. Bu sebeble stüdyo fotoğrafçılığında en temel stüdyo ışığı paraflaş sistemleridir. Paraflaşlar genel olarak üçlü set olarak satın alınır. Bunun nedeni tüm ürün fotoğraflarında, portrelerde ve modelli çekimlerde en az üç ışık bulunması gerekliliğidir. Fotoğraf makinesi, lens ve paraflaşlar dışındaki fotoğraf çekim aksesuarları da etkili stüdyo çekimleri için gereklidir. Bunlar da arka fon, yansıtıcı reflektörler ve paraflaşların önüne takılacak softboxlar gibi ışık şekillendiricilerdir. En iyi paraflaş markaları Profoto paraflaş, Godox paraflaş setleri ve Kaiseberg üçlü paraflaş setleridir. Bu setler ile tüm stüdyo fotoğraf çekimlerinizde profesyonel stüdyo ışıklandırmasını sağlayabilirsiniz. Bu paraflaşların önüne çekilecek ürün boyutuna uygun softbox takmak en iyi seçimdir. Fon aydınlatması için de tas reflektör kullanılır. 

Video çekimleri için stüdyo ışığı arayışındaysanız ilk tercihiz video led ışıklar olmalıdır. Çünkü video aydınlatması için sürekli ışık kaynakları kullanılır. Led paneller ve spot video ışıkları uzun süreli tüm video yayınları için en güvenli ışıklardır. Renklerin doğru olması ve istenilen düzeyde aydınlatma için en az üç ya da dört led video ışığı gerekir. Greenbox kullanılacak çekimlerde yeşil perde üzerinde gölge olmaması gerekir. Bunun için her iki yandan fonu aydınlatılmalıdır. Fon önündeki kişilerinde eşit olarak aydınlatılması için kameranın yanından iki ışık kaynağı gerekecektir. Tek kişilik bir video yayını yapılıyorsa önüne octabox takılacak spotlight ışık en iyi tercihtir. Gvm markası spotlight ve video led ışıklarda son zamanların en çok tercih edilen profesyonel ışık ekipmanlarını üretmektedir. Gvm 300 w spot ışık ile video ve paraflaş etkisi ile tüm ürün fotoğraflarınızı da aynı anda çekmeniz mümkün olacaktır. Bu yönüyle kamera ekipmanları ile beraber çok güçlü spot video ışıkları en avantajlı setlerdir. Bu sayede aynı stüdyoda hem fotoğraf hem video içerikleri üretilebilir.

Stüdyo Malzemeleri

Stüdyo malzemeleri temel olarak ana fotoğraf ekipmanları olan fotoğraf makinesi, lensler ve yukarıda anlattığımız stüdyo ışıklarından oluşur. Bunun dışında bir stüdyo kurarken ilk düşünmeniz gereken stüdyo çekim ekipmanı fon perdeleridir. Fon perdelerinde iki seçeneğiniz vardır. Biri kumaş arka fon perdeleri diğeri de kağıt fonlardır. Bunlardan birini seçmeniz için kontrol etmeniz gereken tek şey stüdyonuzda fonu asacağınız alanın duvar ya da alçıpan olmasıdır. Eğer arka plan duvar ise kumaş fonları duvar aparatı ile sabitleyebilirsiniz. Eğer tavana asmak gerekiyorsa tavan askı aparatı almanız gerekir. Her iki arka fon perde tipini bu yöntemle duvara sabitleyebilirsiniz. Beyaz, gri ve yeşil fon perdesi stüdyoda bulunması gereken temel renklerdir. Asmak mümkün değilse diğer fon alternatifi seyyar fon stantlarıdır. Bu sistemde iki adet ayarlı ışık ayağı, fonun sarıldığı orta boru ve katlanır kumaş fon bulunur. Bu sayede stüdyo dışında yapılacak çekimlerde de hızlıca bir fon oluşturabilirsiniz. Fon dışında diğer önemli stüdyo ışık ekipmanları tavan rayları ve ışık körükleridir. Bu tavan ray sistemi sayesinde tüm stüdyo ışıkları tüm alanda dolaştırılabilir. Bu sayede aydınlatmayı her an değiştirebilme imkanı sunar. Ayrıca ışık körükleri istenilen alt ve üst açılardan ışık kullanımı sağlarlar. Yine körüklerin üzerindeki kablo kanalları sayesinde stüdyo zemininde kablo kalabalığı olmaz. Bu nedenlerle stüdyonuza bu ray sistemini kurmanız tüm işlerinizi kolaylaştıracaktır. Bunlarla beraber ihtiyaç duyacağınız tüm fotoğraf stüdyo malzemeleri ve aksesuarlarını kategori sayfamızda bir arada bulabileceksiniz. En kaliteli markalar Godox, Kaiseberg ve Lastolite tarafından üretilen en iyi stüdyo ışık ekipmanlarının fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Eğer bir stüdyo kurma fikriniz varsa canlı destek hattımızdan Fotografium uzmanları tecrübelerini size aktarmak için bekliyor olacaktır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.