Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
DSLR Fotoğraf Makinesi
69 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.
1 2 3

DSLR Fotoğraf Makinesi

Dslr fotoğraf makinesi tanımlaması aslında eski dönemde analog yani film kullanan makineler ile dijital fotoğraf makinelerini ayırt etmek için kullanılan bir kısaltmadır. Başındaki d harfi dijital olduğunu ifade eder. Analog makineler kullanılmadığı halde bu tanımlama devam eder. SLR ise Single Lens Refleks kelimelerinin kısaltılmasıdır. Single tek lens yani objektif kullandığını ifade eder. Çünkü çok eski yıllarda iki lensli kutu şeklinde fotoğraf makineleri bulunuyordu. Bunlara Twin yani çift lensli TLR kamera deniliyordu. Bunlardan ayırt etmek için single kullanılmıştır.

Lensten sonra Refleks kelimesi gelir. SLR fotoğraf makinelerinin diğer adı da Refleks fotoğraf makinesidir. Bunun nedeni şudur: Fotoğraf makinesini her yönüyle incelediğinizde tamamen insan gözünü taklit ederek çalıştığını görebilirsiniz. İnsan gözünün en belirgin refleksi de tabi göz kırpmaktır. Dslr makineler  de göz kırpma hareketinden esinlenerek geliştirilmiş enstantene ya da obtüratör sistemiyle ışığı kaydettiği için dslr kameralara refleks kamera demek doğru bir tanımlama olur. Yeni dönemde ise lensli dslr fotoğraf makinesi ile aynasız fotoğraf makinelerinin ayırt edici unsuru olarak kullanılmaya devam etmektedir.

DSLR Fotoğraf Makinesi Nedir?

Dslr fotoğraf makinesi dijital single lens refleks kamera tanımının kısaltılmış halidir. Temel olarak bir dslr fotoğraf makinesi özellikleri incelendiğinde objektifi yani lensi gövdeden ayrılıp başka lens takılabiliyorsa bu makine için dslr fotoğraf makinesi denilir. Günümüzde aynasız fotoğraf makineleri ile dslr kameralar ayrı grup olarak incelenir. Aslında tek fark adından da anlaşılacağı gibi aynasız kameralarda vizöre optik görüntü ileten ayna mekanizmasının olmamasıdır.

Ancak aynasız kameralarda da lens değişebildiğinden ve enstantene ile ışığı kaydettiğinden aynasız dslr fotoğraf makinesi ifadesi de doğrudur. Doğru olmakla beraber kavramlar karışmasın diye kategori sayfamızda sadece ayna mekanizmasına sahip Canon dslr fotoğraf makineleri, Nikon dslr fotoğraf makinesi modelleri ve dslr fotoğraf makinesi fiyatları bulunmaktadır.

DSLR Fotoğraf Makinesi Özellikleri Nelerdir?

DSLR  fotoğraf makinesi özellikleri çalışma prensibine göre belirlenir. Öncelikle dslr kameralar nasıl çalışır? Çalışma prensibi temel olarak lense ulaşan  ışık demetleri odaklanarak lensin içinden geçerken düz çizgi halinde diyafram mekanizmasına ulaşır. Diyafram ışığın şiddetini ayarlayarak dslr body yani gövdesine gönderir. Gövde kısmında ışığın karşılaştığı ilk ekipman 45 derece açıyla duran aynadır.

Görüntü önce bu aynaya çarpar. Ardından dslr fotoğraf makinesinin en üst kısmında bulunan üçgen yapıdaki pentaprizmaya gider ve görüntü burada düzelir. Yani görüntü buraya geldiğinde aslında baş aşağı gözükür. Pentaprizmada ki aynalar sayesinde görüntü düz ve net olarak gözümüzle baktığımız vizöre ulaşır. Bu görüntü karşımızdaki ile aynıdır. Bu vizöre optik vizör denilir. Bu nedenle işte aynasız kameralarda optik vizör değil elektronik vizör bulunur.

DSLR kameranın denklanşörüne bastığınızda ise ayna yukarı kalkar arkasındaki perde yani shutter’da yukarı kalkar. Böylece ışık sensöre ulaşarak fotoğraf oluşur. Ardından da depolanmak üzere hafıza kartına ulaşır. İşte görüntü ve ışığın ister giriş seviyesi dslr olsun ister farklı fotoğraf makinelerinde olsun serüveni böyledir. Dslr kamera fiyatları ile beraber diğer dslr fotoğraf makinesi özelliklerini incelerken bu bilgiler ışığında bakmalısınız.

DSLR Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri

Dslr fotoğraf makinesi tavsiyeleri almak her fotoğrafa yeni başlayan kişinin ihtiyacıdır. Bu konuda biraz yol almış fotoğrafçılardan dslr fotoğraf makinesi önerisi almak en iyi yoldur. Çünkü fotoğraf ile ilgilenen ve fotoğraf çeken biri size marka ve model tavsiyesi verebilir. Ama bundan önce sizin seviyenizi belirlemeniz gerekir.

Canon giriş seviye dlsr fotoğraf makinesi kullandıktan sonra başka özellikler arıyorsanız artık orta seviye fotoğraf makinesi dslra geçme zamanınız gelmiş olabilir. Peki orta seviye ya da full frame dslr makine sahibi olduğunuzda fotoğraf ya da videolarınızda neler değişir. Öncelikle kullanabileceğiniz lens çeşitliliği artar. Daha açık diyaframlı, keskin lensler kullanarak zaten görüntü kalitenizi arttırırsınız. Bununla beraber Full frame Canon DSLR fotoğraf makinesine sahip olduğunuzda renklerin zenginliği ile beraber dinamik alan artacağından  tonlar daha gerçekçi olur. Ayrıca baskı söz konusu olduğunda kaliteli fotoğraf baskıları elde edilir.

Videoda da geniş dinamik aralığın verdiği renk ve ışık avantajlarını görmeye başlarsınız. Kısacası fotoğraf ve video da biraz daha profesyonelleşme isteğiniz varsa, reklam ve tanıtım fotoğrafçılığı yapıyorsanız üst seviye Canon dslr fotoğraf makinesi fiyatlarını ve Nikon dslr fotoğraf makinesi modellerini inceleyebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Canon Giriş Seviyesi DSLR Kameralar

Fotoğrafa yeni başlayanlar için Canon giriş seviyesi dslr kameralar uygun seçeneklerdir. Genel olarak crop sensör yani APS-C ebadındaki sensöre sahip olan bu dslr fotoğraf makineleri üzerinde 18-55 mm gibi standart bir lens ile kit olarak satın alınır. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi makine aynasız da olsa aslında DSLR kamera sınıfına girer. Eğer lensi değişiyor ise bu fotoğraf makinesi dslr olur.

Giriş seviye de olsa biraz fotoğraf çekip öğrenmeye başladığınızda dslr body ile beraber en önemli konunun lens seçimi olduğunu da anlayacaksınız. Bu nedenle Canon  dslr body ile uyumlu olacak 50 mm ve 1.8 diyafram açıklığına sahip bir Canon lens ilk tavsiyemiz olacaktır. Bu açık diyaframlı Canon lens  az ışıklı ortamlarda fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında sağladığı alan derinliği ile portrelerinizin arka planını bulanıklaştırarak bokehler oluşturacaktır. Bu da portre fotoğraflarınızın daha ilgi çekici olmasını sağlayacaktır.

Giriş seviyesi ya da orta seviye Canon dslr fotoğraf makinelerinde video özellikleri de tatmin edici olduğundan yine el gimballeri ya da video tripodları ile beraber kullanılabilir. Bu da youtube ve vlog videolarınızı ileri seviyeye taşımanıza olanak verecektir. Yeni başlayanlar için asıl tavsiyemiz biraz pratik yapın. Yıllardır Youtube kanalımızda yayınlanan ücretsiz fotoğraf eğitimleri de size bu konuda yol gösterecektir.

Nikon DSLR Fotoğraf Makinesi Fiyatları ve Modelleri

Nikon DLSR fotoğraf makinesi fiyatları da kullanıcı seviyesine göre değişmektedir. Fotografium.com'da tüm Nikon dslr body ve kit lens fiyatlarını güncel olarak inceleyebilirsiniz. Nikon dslr fotoğraf makineleri giriş seviye dslr fotoğraf makineleri başlar. Full frame Nikon DSLR fotoğraf makinelerine kadar uzanır. Arada yine Nikon orta segment dslr kameralar bulunur. Giriş seviye ve orta seviye makinelerde APS-C sensör kullanılmıştır.

Bununla beraber Nikon dslr fotoğraf makinelerinde en ayırt edici özellik gövde de otofokus motorunun olup olmamasıdır. Giriş seviye Nikon fotoğraf makinelerinde gövdede otofokus yani AF motoru bulunmaz. Bu nedenle Nikon lenste AF motoru olmalıdır. Nikon AF-S ya da AF-P kodu olan lenslerde bu motor bulunur. Yani Giriş seviye Nikon gövdeler ile bu lensleri kullanmak otofokus özelliği için zorunludur.

Orta seviye Nikon dslr body ve Nikon full frame dslr fotoğraf makinelerinde AF motoru bulunur. Gövdeler bunun için de ağır ve büyük olur. Bu Nikon gövdeler ile F mount olan tüm Nikon AF lensler kullanılabilir. Uyumluluk tablolarında bildirilen bu lens seçim özellikleri zaman zaman karışıklığa neden olabilmektedir. Elinizde bir Nikon var ve yeni bir lens almak istiyorsanız Fotografium uzmanlarından konu hakkında destek alabilirsiniz. Sizin için en iyi dslr fotoğraf makinesi modeline beraber karar verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.