Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Sinema Kameraları
13 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.

Sinema Kamera Modelleri

Sinema kamerası kavramı 35mm film kullanan kameraları belirten bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde sinema kameraları diğer video kameralar gibi sensör kullanmaktadır. Profesyonel film kamerası denildiğinde ise sinematik video üretimini hedefleyen kameralar anlaşılmaktadır. Çoğunlukla duyulan bu sinematik görüntü kavramı sinema filmlerine özgü renkleri, açıları ve kamera hareketlerini içeren tekniklerdir. Bu tekniklerin uygun olarak kullanılması da ancak dijital sinema kameraları ile mümkün olmaktadır.

Sinema filmlerinde insan gözünün en doğal olarak akış algısı bir saniyelik görüntünün 24 kareden oluşması ile sağlanır. Ancak dijital görüntüler ve sinema yayın ortamları bu kare sayısını 30 fps'e taşımıştır. Bununla beraber 120 fps ve üstü kare hızlarında çekilen görüntülerin sonradan kurguda yavaşlatılmasıyla oluşan slow motion görüntüler de son zamanların trendleridir. Profesyonel video kameralarında sahnelerin önceden planlanması neticesinde farklı cine lenslerin kullanılması gerekir.

Genelde manuel fokus netleme ile kullanılan bu lenslerin çaplarının oldukça geniş olması bir başka sinematik görüntü sebebidir. Çünkü çapı oldukça geniş olan lenslerin ışık geçirgenliği en üst düzeyde olacaktır. Hatta her ışık durumda dereceli ND yoğunluk filtre kullanılmasının nedeni bu geçirgenliktir. Bu sayede ışığın barındırdığı renklerin tonları artacaktır. Sinema filmlerinde gördüğümüz bir sahne içinde en sıcak renk tonlarıyla beraber en soğuk derin mavi renklerin bir arada görülebilmesinin de nedeni bu lens kalitesidir. Yine çok yakın planlarda arka alan derinliği ve yüzlerdeki keskin netlik bu cine lenslerle sağlanır.

Blackmagic Pocket 6K Cinema kamera modelleri bu film kameralarının en çok kullanılanlarıdır. Blackmagic MFT bayonet ya da PL Bayonet bağlantı noktasıyla birçok iyi cine lens üreticisinin ürünlerini kullanabilmektedir. Bir marka geniş açı lenste iyi ise o marka lensi takabilirsiniz. Başka bir marka dar açıyı da başka bir sahnede kullanabilirsiniz. Tüm bunlar film yapımcıları için avantajlar sunmaktadır. Sony film kamerası modellerinin en yenisi olan Sony FX3'de full frame kamera grubunda bu yılın en kompakt ürünü ünvanını elde etmiştir.

Film Çekmek İçin Kamera Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir film çekmeye karar verme aşamasında senaryo gibi ön hazırlıklardan sonra çalışacağınız kameraya karar vermek önemlidir. Çünkü tasarladığınız sahnelerdeki ışıklar, renkler hep film kameranızın uygunluğuna göre değişecektir. Profesyonel görüntü yönetmenleri uzun yıllara dayanan tecrübeleri ile zaten hangi durumda hangi kamerayı kullanacağını bilirler. Bu yüzden farklı işlerde farklı marka sinema kamera kullanırlar.

Eğer film çekmeye yeni başlıyorsanız bu tecrübelerden istifade etmeniz yerinde olacaktır. Çünkü her sinema tekniği başka film kamerası ile mümkün olabilir. Örneğin sahnelerinizin çoğu iç mekanda geçiyorsa yapay bir aydınlatma sağlamanız gerekir. Yapay aydınlatmaya yani led ışık sistemlerinin verdiği aydınlatmaya uygun olacak bir profesyonel film kamerası kullanmalısınız.

Çekeceğiniz sahneler dış mekanlarda günışığında olacaksa da doğal ışık koşullarını sahnelerinize en iyi yansıtacak kameraları tercih etmelisiniz. Kamera ile beraber bu ışık koşullarında başarılı olacak lenslerle de bunu desteklemelisiniz. Bu konuda profesyonellerin tercih ettiği Blackmagic cinema ve Sony film kameralarını öğrenmek isterseniz uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Profesyonel Film Kamerası Fiyatları Nedir?

Profesyonel film kamerası fiyatları tek gövde ya da lens kitleri olarak farklılık gösteriyor. Sinema kamerası markalarından en çok satanlar Blackmagic profesyonel film kamerası modelleridir. Özellikle 4K sinema kamerası olarak tanıtılan Ursa Mini 4K modeli fiyat olarak yeni başlayanları hedeflemektedir. En uygun fiyatlı sinema kamerası olarak aranan model PL lens bağlantı noktasıyla birçok değişik marka sabit açılı lensi kullanabilmesiyle de kullanıcıya avantaj sunuyor.

Canon sinema kameraları da C harfiyle yani cinema kelimesinin kısaltmasıyla isimlendirilmiştir. Canon C200 kamera 35mm cine lens ile beraber kullanıldığında en üstün kaliteyi sunmaktadır. Sony film kameraları da FX serisinin full frame sensörünün verdiği görüntü kalitesini garanti eder. Bunlarla beraber son yıllarda Panasonic film kameraları da sektörde yerini almış durumdadır. Tüm bu markaların ürettiği profesyonel film kamerası fiyatlarını ve modellerini kategori sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.