Filtrele
Sıralama
Sıralama KAPAT
  • Alfabetik A-Z
  • Alfabetik Z-A
  • Yeniden Eskiye
  • Eskiden Yeniye
  • Fiyat Artan
  • Fiyat Azalan
  • Rastgele
  • Puana Göre
Lensler ve Lens Aksesuarları
1051 ürün görüntüleniyor.
Seçilenleri Karşılaştır
Listeden ürün seçiniz.

Lensler ve Lens Aksesuarları

Fotoğraf makinesi lenslerinin diğer adı objektiftir. Lens denildiğinde fotoğraf makinesinin objektif elemanı anlaşılır. Objektif fiyatları ile lens fiyatları aynıdır. Burada öncelikle şunu bilmek gerekir. Fotoğraf makinesi lensleri ile beraber satılıyorsa buna lensli makine kiti adı verilir. Ancak fotoğraf makinesinde body ya da gövde yazıyorsa o üründe bir lens mevcut değildir. Aynasız ya da aynalı hiçbir dslr fotoğraf makinesi lens yani objektif olmadan fotoğraf kaydedemez. Sadece fotoğraf makinesi body olarak satılmasının sebebi ise kullanıcının istediği fotoğraf ya da video türüne göre binlerce türde üretilen lensi kendisinin seçmesidir.

Fotoğraf makinesi kitlerinde özellikle başlangıç seviye kullanıcıların ilk etapta kendilerine lazım olabilecek 18-55mm ya da 15-45 mm gibi lensler sunulur. Bu kit lensler ile hem geniş açı manzaralar hem de insan portreleri çekilebilir. Ancak fotoğraf işinde biraz daha ustalaşmak için açık diyaframlı fotoğraf makinesi lenslerin, tele konvertör objektiflerin katacağı efektleri kullanmalısınız. Bunun için binlerce lens çeşidi arasında karar vermekte zorlanıyorsanız fotografium uzmanlarından destek almanızda fayda olacaktır. Video çekimi için en iyi lens konusunda ve kamera lensleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Kategori sayfamızda Canon lens, Sony lens, Olympus lens, Nikon lens ve aksesuarları ana ürün gruplarıdır. Tüm markaların fotoğraf lens çeşitleri ile beraber Haida lens filtreleri gibi lens aksesuarları, lens kapakları bulunmaktadır.

Fotoğraf Makinesi Lensi Ne İşe Yarar?

Fotoğrafı oluşturan ana unsur ışıktır. Işık olmadığında ya da az miktarda olduğunda fotoğrafın oluşmadığını biliyoruz. İşte fotoğrafta ışığı ilk karşılayan ekipman da lens ünitesi yani fotoğraf merceğidir. Diğer adıyla fotoğraf makinesi objektifi olan lenslerin kalitesi ışığın makineye kaliteli olarak alınmasının ilk şartıdır. Işık ses dalgaları gibi kaynağından çıktıktan sonra dalga boyu şeklinde ilerler. Yani düz bir çizgi halinde değildir. Biz çekeceğimiz konuya lensi yöneltip netlik yaptığımızda ışık dalga boyu halinde dağınık olarak lensin içine girer.

Burada değişik yapıdaki fotoğraf mercekleri arasından geçerek odaklanır yani düz bir çizgi haline gelir. Böylece ışık fotoğraf makinesine yani sensöre bu şekilde ulaşır. Fotoğraf makinesi lensi ne işe yarar dersek aslında daha birçok fonksiyonu bulunur. Bunların yine en önemlisi de diyafram mekanizmasıdır. Diyafram halkası fotoğraf makinesi lenslerinin içindedir. Yani ışığın şiddeti de lenste ölçülür. Bu ölçüm sistemine ışığı lensin, objektifin içine girdikten sonra ölçen TTL ışık ölçüm sistemi denilir. Işığın miktarı lens diyaframı sayesinde hesaplanarak az ya da çok olarak sensöre gönderilir.

İşte bu da fotoğraf ya da video da doğru pozlamanın formülüdür. Tüm bunlar düşünüldüğünde fotoğraf makinesi lensinin kalitesinin yüksek olması fotoğrafta üstün kalite manasına gelir. Yani fotoğraf makinenizin full frame lensi aslında megapiksel özelliğinden öncelikli bir konudur. Kamera lenslerinin kalitesi video çalışmalarının da ilk şartıdır. Cine lensler sinematik videolar için özel üretilirler. İşte görüldüğü gibi fotoğraf makinesi aksesuarlarının en önemlisi  lenslerdir.

En İyi Fotoğraf Makinesi Lens Çeşitleri

Fotoğraf makinesi lens çeşitlerini tespit etmek için lensleri öncelikle görüş açılarına göre sınıflandırmak gerekir. Lensler Normal açı lens, geniş açı lens ve dar açı lensler olarak üç gruba ayrılırlar. Normal objektif denildiğinde Canon 50 mm lens anlaşılmalıdır. Çünkü 50 mm lensler insan gözünün görüş açısı olan 46 derecelik açıya sahiptir. Bunun için normal lens denilir. 50 mm görüş açısının altındaki açılara geniş açı lens denilir. Çünkü geniş açı lensi görüntüleri birbirinden uzaklaştırarak daha geniş açılar verirler. Mesela 16 mm en iyi geniş açı lenslerdir. Özellikle manzara fotoğraflarında daha fazla alanı fotoğraf karesine sığdırmamızı sağlar. Bir de tele açı lensler vardır.

Dar açı fotoğraf lensi de denilen bu açılar 50 mm normal açının rakamsal olarak üstündedir. Bu dar açılı lensler görüntüleri birbirine yaklaştırarak uzaktaki konuları yakınmış gibi fotoğraflamak için kullanılır. Örneğin 85 mm lens ile 2 metre mesafede bir kişinin portresi çekilebilir. Canon 300 mm lens çok dar açı ile ağaçta duran bir kuş çok yakınmış gibi tam kadraj çekilebilir. İşte bu görüş açı sınıflandırması fotoğraf makinesi lens özelliklerinin başında gelir. Çünkü bu açıların her biri başka fotoğrafçılık türlerinde kullanılır. Örneğin siz manzara fotoğrafçılığı yapacaksanız mutlaka geniş açı lens almalısınız. Ama düğün fotoğrafçılığında dar açılar kullanılır. Yine haber fotoğrafçılığı ya da spor muhabirliğinde 300 mm ve üstü tele foto lensler kullanılır. Bu sınıfın dışında bir diğer gruplandırma da yine görüş açısı ile alakalı olarak zoom lens ve prime lens grubudur. Aynasız fotoğraf makinesi lenslerinde ve dslr lenslerinde de bilinmesi gerekir.

Zoom lensler hem geniş açı hem dar açıyı beraber sağlayan lenslerdir. Bu sebeple tak gez lensler de denilir. Yani fotoğraf makinesine tek bir lens takarak hem manzara hem portre hem de çok uzak nesneleri çekebilirsiniz. Bu sebeple gezerken takılan lens grubudurlar. Prime lensler ise sabit açılı lenslerdir. Yani tek görüş açısı vardır. Bir lens 35  mm ise görüş açısı budur. Ya da sadece 200 mmm dar açıdır. Evet çok açı lazım olduğunda sabit lenslerde objektif değiştirmek zorunlu olur. Ama prime lensler her zaman mercek kalitesi en üst düzey olan lenslerdir. Ayrıca açık diyafram lensler de prime lens grubunda olur. Bu nedenle full frame lensleri sabit lenslerden seçilmelidir.

Fotoğraf Makinesi Lensleri Özellikleri Nelerdir?

Fotoğraf makinesi lensleri özellikleri itibariyle yukarıdaki lens gruplarına göre değerlendirilir. Lens ile fotoğraf makinesinin tam uyumlu olması kamera lens özelliklerinizi bilmenize bağlıdır. Bunun için en çok tavsiye istenilen konudur. Fotoğraf makinesi lens tavsiyeleri verilirken sizin yapmak istediğiniz fotoğrafçılık türü ve video çekimleri birincil sıradadır. Çünkü lens özellikleri çok değişkendir. Ancak en önemli özellikleri görüş açılarıdır. Yapacağınız fotoğrafçılık türü ne olursa olsun.

50 mm normal açı lensler deneyimli her fotoğrafçının çantasının demirbaşıdır. Çünkü sokak fotoğrafçılığında ideal açıdır. Portreler için de bozulma yapmayacağı için tercih edilir. Ürün fotoğrafçılığında yine normal açıda perspektif düzgün olacağından istenileni verir. Yine dar açı ya da geniş açılı lenslerde önemli bir özellik diyafram açıklığıdır. Diyafram f harfi ile gösterilir. Normal değeri de gün ışığı için f:8 diyaframdır.

Bu değerin altındaki değerlere açık diyafram, üstündeki değerlere de kısık diyafram denir. Kısık diyaframlarda netlik genele yayılır. Bu diyaframlar manzara fotoğrafları gibi konularda her yerin net olmasını sağlar. Açık diyafram değerlerin de ise netlik bölgesel olur. Netlik yaptığımız kişinin arkası bulanıklaşır. Portre fotoğraflarında istenilen bu bokehlerin sırrı açık diyaframlı lensler kullanmaktır. Canon aynasız lensleri arasında en çok dikkat çeken diyafram açıklığı f:1.2 dir. Bir de 85 mm dar açıda 1.2 diyafram kullanıldığında en üst düzey alan derinliği sağlanır. Bu nedenle açık diyaframlı lensler her zaman daha değerlidir. Yine bu tip lensler sabit açılı olur. Lens çapları da 82 mm ve üstünde büyüktür. Bu da daha fazla ışık geçirmesine sebep olur. Zoom lenslerde en açık f:2.8 değeri bulunur. Son açılarında ise genelde 4.5 diyafram açıklığı bulunur. Bu fotoğraf makinesi lens özellikleri video ve fotoğrafta  alacağınız neticeyi direkt etkileyecektir. Bu nedenle canlı destek hattımızdan kameranız için en iyi lens önerilerimizi almayı ihmal etmeyin. Yine bu konuda hazırladığımız eğitim videolarını mutlaka izleyin.

En İyi Fotoğraf Makinesi Lens Önerileri

En iyi fotoğraf makinesi lensi önerisi almak eğer işin uzmanından geliyorsa çok faydalı olacaktır. Çünkü objektif çeşitliliği o kadar çok ve lens teknolojileri her geçen gün o kadar gelişmektedir ki takip etmek güçleşmektedir. Bununla beraber Canon lensleri Sony gövdelerde, Sony lensleri de diğer marka makinelerde kullanmak gerekebilmektedir. Bunun için uyumlu lens adaptörleri danışılarak satın alınmalıdır.

Lens aksesuarları en başta lens filtreleri için de aynısı söz konusudur. Olympus lensler ile Panasonic lensler aynı tip sensörler için üretildiği için benzerlik gösterirler. Yine Canon uyumlu lens ya da Sony uyumlu lens önerisi de gerekebilir. Çünkü her marka aslında kendi fotoğraf makinesi lensini üretse de bazı açılarda eksik kalan tarafları uyumlu lens üreten başta Tamron lensler, Sigma lensler ve Samyang lensler ile rahatça kapatılabilmektedir. Sony uyumlu Tamron lensler son yıllarda özellikle Sony aynasız kamera lens seçeneklerinde adından söz ettirmektedir. Fiyat ve performans değerlendirmesinde Tamron aynasız lensleri oldukça yüksek puan almaktadır. Yine Sony uyumlu Samyang lensler özellikle cine lens olarak videocuların favorisidir.

Canon aynasız R serisi bir gövdeye sahipseniz öncelikle RF serisi Canon lens fiyatlarını incelemeniz gerektiğini unutmayın. Canon full frame lenslerde en çok tavsiye edilen açılar 16 mm ile başlayan geniş açı lensidir. En iyi geniş açı lens belirlenirken geniş açılarda kenar bükülmesinin olmadığı açılar seçilmelidir. En geniş açılı lenslere balıkgözü lens denilir. Bu lenslerde kenarda bükülmeler oluşur ve bu efekttir. Ama mimari bir fotoğrafta ya da düğün günü fotoğrafında kullanılamaz. Yine Canon RF 50mm f:1.8 lens fotoğraf ve videonun vazgeçilmez objektif seçeneğidir. Portre açısı olarak profesyonellerin tercihi ise moda ve düğün fotoğraflarında RF 85mm Canon lenslerdir. Yine  Sony lens fiyatları ile makinenize uygun lens önerileri için canlı destek ve Whatsapp hattının başında sizi bekliyor olacağız.

Lens Aksesuarları Fiyatları ve Özellikleri

Profesyonel fotoğraf makinesi lensi için birçok lens aksesuarı mevcuttur. Kategori sayfamızda lens aksesuarlarının her çeşidini uygun fiyatlarla bulabilirsiniz. Özellikle Sony lens aksesuarları, Canon lens kapakları,  Olympus lens, Nikon lens aksesuar çeşitleri, Panasonic lens arka kapakları, yaprak parasoley, lens filtresi ve bağlantı mount adaptörleri gibi her marka ve çeşit aksesuarı bir arada inceleyebilirsiniz. Fotoğraf makinesi lensi için en önemli aksesuar lensin önüne takılan filtrelerdir. Bu filtrelerden en çok bilineni UV filtrelerdir. Çünkü bu filtreler lensinizi hem ultra viyole ışınların zararından korur.

Hem de dış ortamdaki tozdan kirden ve kırılmalardan korur. Bu nedenle lens ile beraber ilk satın alınması gereken lens aksesuarı lensinizin çapına uygun UV lens filtresi olmalıdır. Bununla beraber yine yansımaları önleyen polarize lens filtreleri de bu gruptadır. Kendi etrafında dönerek kontrast seviyesi ayarlanan bu filtreler hem cam gibi yüzeylerde ışık yansımalarını engeller. Hem de gökyüzündeki maviliği ve canlılığı arttırarak fotoğraf ve videolarınızın atmosferini değiştirir. ND lens filtreleri de uzun pozlama ile çekilen manzaralarda özellikle de deniz ve şelale fotoğraflarında vazgeçilmez lens aksesuarlarıdır. Diğer lens aksesuarları parasoleyler ve lens kapaklarıdır.

Parasoleyler genel olarak yaprak parasoley olarak satılır. Güneşli ortamda fotoğraf çekilirken lensin içine ters yönden ışık gelmesini engelleyen lens parasoleyleri kırılmaz plastik ya da kauçuk malzemeden üretilirler. Kaiseberg yaprak parasoleyleri her marka lensinize uygun mm satın alarak güvenle kullanabilirsiniz. Lens adaptörleri yani mount adaptörler genelde Sony makinelerde Canon lensleri kullanmak için kullanılırlar. Ama diğer markalar için de Viltrox lens adaptörler ve Metabounce lens adaptörleri mevcuttur. Lens adaptörlerinde otofokus özelliğinin kullanılması için speedboaster yapısının olması gerekir. Lensinizin tipine göre mount adaptör ya da tele konvertör ile otofokusun çalışıp çalışmayacağını bize sorabilirsiniz. Tüm marka lens aksesuar fiyatlarını lens kapakları, lens adaptörlerini, video kamera lensleri, yaprak parasoley, tele konvertörleri ve tüm filtre çeviricileri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.