Fotoğraf Makinesi İçin Batarya & Pil Satın Alma Rehberi

10 Eylül 2021

Elinizdeki Canon, Nikon veya Sony fotoğraf makinesi için yedek batarya almak istiyorsunuz ama hem çok fazla model var hem de hangi bataryanın ne özelliği var, hiç bilmiyorsunuz. Bu fotoğraf makinesi için batarya/pil rehberi, çeşitli fotoğraf makinesi bataryaları hakkında bilgi vermek ve satın almanız gereken bataryayı kolaylıkla belirleyebilmeniz için hazırlandı.

Dijital Fotoğraf Makinesi Bataryaları

Çoğu fotoğraf makinesi, uyumlu küçük, dikdörtgen veya kare şeklinde, 5 mm’ den daha ince bir yapıya sahip, batarya ile satılır. Bunlara Lityum-ion bataryalar denir. Lityum-ion bataryalar defalarca şarj edilebilir. En sonunda dayanıklılıkları ve uzun süren pil ömrü özelliklerini yitirirler. Video kameralara kıyasla dijital fotoğraf makineleri çok daha fazla enerji tüketir.

Diğer kameralar, özellikle piyasadaki ucuz fotoğraf makineleri, AA pil boyutunda bir batarya ile gelir ve liyum-ion bataryalarla uyumlu değildir. Pil bittiğinde tekrar yenisiyle değiştirilebilir olması fotoğrafçı için hiç iyi bir durum değildir. Aynı zamanda Lityum-ion pillere göre çok daha hızlı pil ömrüne sahip olan bu piller, bir pil çöplüğü ve yeni pillere harcadığınız parayla, fazla kullanışlı sayılmaz.

Canon Fotoğraf Makinesi Bataryası

Hangi Fotoğraf Makinesi Bataryasını Satın Almalıyım?

Genel olarak birçok batarya markası mevcut. Fakat sizin için faydalı ve fotoğraf makineniz için uyumlu o kadar da fazla batarya mevcut değil. Bu tabloda, piyasada bulunan batarya çeşitlerinin avantaj ve dezavantajlarını görebilirsiniz.

AA Tek Kullanımlık Piller

Bütün fotoğraf makineleri AA pillerle uyumlu değildir. Uyumlu olan makineler içinse kullanılan piller, uzaktan kumanda veya radyolarda kullanılanlarla aynı. Pil biter bitmez yeni bir pil takma kolaylığına sahiptir. Fakat bu piller uzun ömürlü değildir. Bir AA pil seti ile, bir fotoğraf makinesi 5 ila 10 dakika arasında kullanılabilir ve bu sebeple maliyeti hızla artar.

AA Şarj Edilebilir Piller

Bu piller Lityum-ion pillerin uyumlu olmadığı fotoğraf makineleri için, standart AA pillere göre çok daha kullanışlıdır. Bittiğinde tekrar şarj edilebilir oluşuyla, tekrar tekrar almak zorun kalacağınız pillere harcayacağınız para cebinizde kalır. Fakat “memory etkisi” nedeniyle, tamamen boşalmadan tekrar şarj edilen pillerin ömrü giderek kısalır. Bu durum şarj edilebilir piller için genel bir sorundur.

Lityum-ion Bataryalar

Bu bataryalar, kapasite ve performansını kaybetmeden yüzlerce kez şarj edilebilmesiyle en iyi batarya çeşididir. AA pillere göre çok daha pahalıdır. Fakat Lityum-ion batarya kullanan çoğu fotoğraf makinesi yanında bir tane batarya ile satılır. Yedek bir Lityum-ion batarya almak, sürekli çekim yapan fotoğrafçılar için doğru bir karardır. Seri çekimlerle veya uzun pozlamalarla tükenen bataryayı yenisiyle değiştirerek çekime devam edebilirsiniz. Orijinal bataryalar pahalı olsa da, aynı işi gören imitasyon bataryaları da kullanabilirsiniz.

Nikon Fotoğraf Makinesi Bataryası

Fotoğraf Makinesi Batarya/Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Bazı fotoğraf makinesi fonksiyonları diğerlerine göre çok daha fazla enerji tüketir. Canlı izleme, görüntü oynatma, flaş kullanımı hatta fotoğraf makinesini açıp kapatmak bile bataryayı hızla tüketir.

Vizörü Kullanın

Bazı dijital makinalar, özellikle daha büyük ve pahalı olan DSLR modelleri, film kameraları gibi bir vizör ekranına sahiptir. Vizörün kullanımı sadece batarya ömrünü uzatmaz, aynı zamanda pozisyon olarak kameranın vücuda yakın tutulması gerektiğinden, kolların titremesini de engeller. Doğrudan güneş ışığının vizöre gelmesi görüşü zorlaştırır. Bu nedenle parlaklığı artırmak yerine vizördeki değerleri gölgede okumanızı tavsiye edebiliriz.

Makinenizi Kapatmayın

Garip gelecek ama kamerayı kapatıp açmak, açık tutmaktan daha fazla batarya tüketir. Sürekli çekim söz konusu olduğunda hatta çekimler arasında boşluk dahi olsa, kameranın sürekli açık kalması tavsiye edilir. Bu durum kameranın açılıp kapatılmasında çok daha az enerji tüketir. Bazı modeller ise kamerayı tamamen kapatmak yerine, bekleme modunu kullanıcılara sunar.

İyi Işıklandırılmış Ortamlarda Çekim Yapın

Dijital kameralarda dahili veya harici olarak kullanılan flaşlar, istediğiniz fotoğrafı çekmek için deklanşöre bastığınızda, kare yakalanmadan saliseler öncesinde sahneyi aydınlatır. Bu durum aslında karanlık ortamlarda çekim yapabilmenizi sağlar fakat bataryayı çok çabuk tüketir. İşte bu yüzden bataryayı korumak adına ışığı yapay ışık kaynaklarıyla artırmayı denemekte fayda var.

Şarj Etme

Daha önce de belirttiğimiz gibi tekrar şarj edilebilir bataryalar memory etkisi nedeniyle performans kaybı yaşarlar. Genelde insanlar güven uymak için tamamen boşalmamış bataryayı tekrar şarj ederler. Fakat bunun tekrarlanmasıyla batarya kapasitesinin düşmüş olduğunu “ hatırlayıp” performansını düşürecektir. Bu durumun önüne geçmek için, bataryayı şarj etmeden tamamen kullanmanız gerekir. Aynı zamanda yarı yolda kalmamak için yedek batarya taşımanızı şiddetle tavsiye ederiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.