Kaliteli Fotoğraf Baskıları için Yazıcı Satın Alma Rehberi

10 Eylül 2021

Kaliteli yazıcı satın almak için dikkat etmeniz gereken birkaç kriter var. Bunlardan ilki ve en önemli olanı kartuş kalitesidir. Kartuş kalitesi fotoğraflarınızın baskı kalitesini de etkileyeceğinden son derece önemlidir. Şimdi biraz daha açıklayalım.

Mürekkep Kalitesi ve Süzgeç Sayısı

Fotoğraf yazıcılarıs ve ofis yazıcıları arasındaki temel iki fark nedir? Bu sorunun cevabı mürekkep kalitesi ve süzgeç sayısıdır.

Mürekkep kalitesini belirleyen 2 faktör vardır;
- Renklendiriciler
- Pigmentler

Renklendiricilerin avantajı biraz daha ekonomik olmalarıdır fakat ışık hassasiyeti biraz daha azdır. Pigmentler ise adından da anlaşılacağı üzere, renkleri oluşturan pigmentleri barındırır. Bu yüzden ışık ve renk hassasiyeti daha gelişmiştir. En iyi fotoğraflarınızı bu teknoloji ile basacağınızdan emin olabilirsiniz. Fotoğraf yazıcıları genellikle diğer yazıcılara göre daha fazla mürekkep süzgeci bulundurur ve daha geniş bir renk skalası vardır bunun anlamı ise, daha canlı renkler demektir. Yaratıcılığız için gerekli olan renkler için gerekli olan teknolojiyi sunar. Şimdi bu iki teknolojiyi de ayrı ayrı inceleyelim.

A- Renklendiriciler İle Yapılan Mürekkepler

Renklendiriciler basitçe anlatmak gerekirse su ile karıştırılarak yapılır. Bu özellik inceleştirilmiş mürekkebin yüzeye aynı anda düşmesini sağlar.

Avantajları
- Renklendirici mürekkepler genellikle ekonomiktir.
- Uygun fiyata iyi çıktılar almanızı sağlar.

Dezavantajları
- Işık hassasiyetleri daha düşüktür.
- Işık dirençleri azdır. Fotoğrafta patlamış ışık alanları genellikle donuk görünür.
- Düşük kapasiteye sahiptirler, yoğun baskı sıklığında sık sık mürekkep miktarını kontrol etmek gerekebilir.

B- Renk Pigmentleri İle Yapılan Mürekkepler

Renk pigmentleri ile yapılan mürekkepler profesyonel baskı işleri için fotoğrafçıların tercih ettiği mürekkep türüdür. Son derece kaliteli, canlı ve doğal renkler almanıza imkan verir. Reçine baloncukları ile kaplanan yüzeyi sayesinde ışığa dirençlidir ve uzun yıllar dayanıklıdır.

Avantajları
- Işık dirençleri yüksektir.
- 200 seneye yaklaşan dayanıklılığa sahiptir.
- Geniş renk skalası sayesinde daha canlı ve doygun renkler elde edilebilir.

Dezavantajları
- Yüksek maliyetlidir.

C- Sahip Olduğu Mürekkep Süzgeç Sayısı

Ofis yazıcıları, CMYK renk skalasında, 4 adet renk süzgeci ile çalışır. Fakat fotoğraf yazıcılarının ofis yazıcılarına göre renk skalası daha fazladır. Fotoğraf baskıları için özel olarak geliştirilmiştir ve renk seçenekleri olarak sizi kısıtlamaz. Özellikle, Canon'un birçok modeli 1-12 arası renk kartuşlarına sahiptir.

Öneri: Şu bir gerçek ki, eğer fotoğraf baskısı yapacaksanız CMYK renk düzlemindeki ofis yazıcıları sizin için yetersiz kalacaktır. Bunun nedeni renk düzlemi olarak sizi 4 renk ile sınırlamasıdır.

Kaç Adet Kartuş: 6, 8, 10 veya 12?

Süzgeçlerin sayısının artması yazıcınız ya da markası ile ilgili bir özellik değildir. Bir seçimdir. Kullanacağınız rengi ve tonu gibi konular ile ilgilidir. Bazı yazıcı süzgeçleri renkli baskılarda, bazıları da siyah-beyaz baskılarda daha doğru sonuç verir. Yazıcılarınızın daha sağlıklı renk okuması ve doğru baskılar için genellikle renk skalasını geniş tutmanız önerilir. Fakat burada süzgeç seçiminde önemli olan yapacağınız baskıya göre renk almanız tavsiye edilir.

Baskı Hassasiyeti: Mürekkebin Düştüğü Alan ve Mürekkebin İnceliği

Burada ana kriter olarak 2 şey göze çarpıyor; mürekkebin düştüğü baskı alanı yani kağıt ölçüsü ve mürekkebin inceliği.

1- Mürekkebin İnceliği
Birkaç senedir Canon ve diğer markalar arasında mürekkep inceliği konusunda önemli rekabetlere şahit olduk. Ancak Canon'un geliştirmeleri, fotoğraf alanındaki tecrübesinden dolayı, fotoğrafçılar açısından daha isabetli ve verimli oldu.

2- Mürekkebin Düştüğü Alan
Canon resmi olarak 4,800 x 2,400 dpi ölçü sunarken, diğer markalar ise 2,880 x 1,440 dpi sunuyor. Genel olarak fotoğrafların baskı için sağlıklı dpi oranı 200-300dpi arasındadır. Bu alanda genel olarak gözle görünür pek bir fark bulunmuyor.

Baskı Ölçüsü

Fotoğraf yazıcılarını birbirinden ayırt ederken bir özelliğe daha değinmek gerekiyor. Bu özellik de baskı yapacağınız kağıdın ölçüsü yani baskı ölçüsüdür. Genellik fotoğraf yazıcılarında A4, A3, A3+, A2 baskı ölçüleri yer almaktadır.

İdeal Baskı Ölçüsü Nedir?

Eğer yeni bir yazıcı almak istiyorsanız size önerim, minimum A3 ölçü formatında baskı yapabilen bir yazıcı almanızdır. A3 ölçü boyutu 30x40cm’dir ve fotoğraf baskıları için minimum ideal boyuttur. Anlattıklarımızdan yola çıkarak kendiniz için ideal bir yazıcıya karara vardıysanız sitemizden satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.