Youtube & Vlog Çekiminde Fon / Dekor Kullanımının İncelikleri: Nelere Dikkat Etmeliyiz?

13 Eylül 2021

Vlog çekimlerinde sisteminizde her bir parça birbiriyle uyumludur, bir bütünü ifade eder. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri de fon sistemidir. Fon sistemi çekimlerinizde sizi profesyonelliğe taşıyan aksesuarlardan olup, daha anlaşılır bir yayın imkanı sunar. Eğer yayın esnasında fonunuz karışık ve düzenli görünmüyorsa insanların dikkatini kolayca dağılabilir. Unutmayalım ki göz, insanın karar verme aşamasındaki en önem karar mekanizmalarından biridir. Görsel olarak karışık ve düzensiz bir sistem sizi izleyicileriniz karşısında zorlayacaktır.

Dikkat Dağıtmamak

Vlog çekimlerde sunum genellikle kameraya karşıdan direkt olarak gerçekleşir. Sunum sırasında düzensiz bir arka plan dikkatleri dağıtabilir ve bu durumda anlatmak istediğiniz konuyu tam olarak aktaramayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken şeylerden biri de arka planınızın sabit ve hareketten arınmış olmasıdır. Sunumunuzu gerçekleştirdiğiniz sırada arka planınızda hareket eden insanlar ya da objeler izleyicinizin dikkatini dağıtır, odağı kaybedebilirsiniz. Kayda girmeden önce çekim alanını ziyaret edin ve dikkatleri dağıtabilecek konulardan arındırın.

İdeal Fon Kurulumu

Dikkati dağıtmayalım, onu anladık. Peki dikkati üzerimizde toplamak için ideal kurumlum nedir? Genellikle Vlog konusunda başarılı olan yayıncılar tek renk arka plan fonu kullanır. Bu uygulama daha profesyonel bir görünüm kazanmak için idealdir. Bazen de tek renk fon sisteminizde arka planı zenginleştirebilirsiniz. Yayın yaptığınız konuya göre -mesela bir pasta tarifi anlatıyorsanız, fon olarak birkaç pasta fotoğrafı- ile zenginleştirebilirsiniz. Ama bunu yaparken abartmamakta fayda var. Unutmayın ki dikkat hep sizin üzerinizde olmalı! Arka planınız sunduğunuz içeriğin bir parçasıdır. Renk skalanız, bulunduğunuz oda, kitaplarınızın görünümü, sanatsal sergileriniz, hatta yeşil perdeniz bile sizin sunduğunuz ürünün bir parçasıdır. Fonunuz izleyicinizin bilinç altını etkiler, oluşturduğunuz çalışma alanıyla izleyicinin gözünde ‘’izlenmesi, ciddiye alınması gereken bir yayın’’ izlenimi verir. Konuyu arka plandan ayırmak, tek bir ışık kaynağı ile konunun arkasından aydınlatarak anlattığınız içeriğin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken tek renkli fon kullanmak en dikkat çekici yöntemdir ve dikkatlerin konu üzerinde odaklanılmasını sağlar. Eğer bu yönteme başvuracaksınız sitemizdeki Fon Sistemleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Arka planınızda yumuşak bokeh etkileri yaratmak görsel olarak göze hoş gelir ve estetik bir sunum yaratmanıza olanak sağlar. Kanalımızdaki Arka Plan Nasıl Flu Yapılır? videosunda bu efekti nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diyafram açıklığı bu etkiyi yaratmak için size yardımcı olacaktır. Bu sistem arka planınızı flulaştırarak, odakladığınız konuyu ön plana çıkaran bir sistemdir. İnsan gözü otomatik odaklama yapar ve gördüğümüz her şeye çabucak odaklanır. Tabii gözlük ya da kontak lens kullanmıyorsanız. İşte bu yüzden ekranda izleyiciler ilk olarak odaklanılan noktaya dikkat eder ve arka plan bulanık olduğu için de dikkati sizin üzerinizde tutar. Arka planınız ve konunuz arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa izleyicileriniz de size o oranda dikkat kesilecektir.Çekim öncesinde kadrajınızı oluştururken;
- Arka planda yansıma yapan herhangi bir şey var mı?
- Aydınlatma arka planda dengeli mi ?
- Arka planda dikkat bozucu bir şey var mı?

Ve bütün bu sorulardan, yazılanlardan ve çizilenlerden sonra her şey hazır. Şimdi hikayenizi bütün dünya ile paylaşabilir, bilgi cenneti, alternatif yayıncılık kanalı olan internet ortamında yerinizi alabilirsiniz. Başarılar!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.