Stüdyo Çekim Ekipmanları

Stüdyonuz için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü ekipmanı fotografium.com güvencesiyle temin edebilirsiniz.

Fotoğraf ya da video çekim stüdyosu kurmak ya da halühazırdaki stüdyonuzu daha kullanışlı hale getirmek için ekipmanlarınızı zenginleştirmek adına ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü ekipman fotografium stoklarında mevcut. Bir stüdyo için gereken en temel ihtiyaçlar, çeşitli ekipman ve aksesuar alternatifleriyle giderilebilir. Bunlardan en temel ve öncelikli ihtiyaç stüdyonuzda çekim yaptığınız konuları nasıl bir fon önünde görüntüleyeceğinizdir.

Fon Askı Setleri

Stüdyo ortamında fotoğraf çekimi yaparken fotoğrafların genellikle düz, sade ve konuyu ön plana çıkartacak bir fon önünde olması tercih edilir. Bazı fotoğafçılar, stüdyolarının bir duvarını istedikleri fon rengine boyayarak çekimlerini bu duvar önünde yapmayı tercih ederler. Fakat çekimini yaptığınız konuya göre fon rengi konusunda duyabileceğiniz gereksinim değişiklik gösterebilecektir. Dolayısıyla bir fon askı setine sahip olmak, gerektiğinde fon rengini kolaylıkla değiştirebilmenizi sağlayacağından dolayı daha kullanışlı bir yöntemdir. 

Kaiseberg 3'Lü Fon Askı Aparatı ya da Manfrotto 044 B-P Fon Askı Aparat gibi duvar veya tavana sabitleyebileceğiniz aparatlar edinerek, çekim yapacağınız fon perdesini bu aparatlar aracılığıyla asabilir ve gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Ya da Kaiseberg Boru-Makara-Zincir Sistemi ile daha fazla ağırlığa sahip olan fon perdelerini daha sağlam bir şekilde asabilmeniz de mümkün.

Eğer fonunuzun sabit olmasının sizi kısıtlayabileceğini düşünerek taşınabilir bir fon setine ihtiyaç duyuyorsanız da ayaklı fon askı setleri edinmeniz sizin için daha makul bir seçim olacaktır. Örneğin; Godox Taşınabilir Fon Askı Sistemi, Star Fon Standı Background Stand, Kaiseberg Fon Standı Background Stand, Weifeng Fon Standı Background Stand FT, Lastolite Fon Standı, Manfrotto 1314B Çantalı Seyyar Fon Sistemi

 gibi ayaklı fon askı setleri edinirseniz, gerek stüdyonuzun içerisinde gerekse stüdyonuz dışında çekim yapacağınız mekanlara rahatlıkla fonunuzu da taşıyabilirsiniz. Bu setlerin ayakları toplanabilir olduklarından taşıması oldukça kolaydır. 

Ayrıca Lastolite, Weifeng, Star, Kaiseberg, Godox, Manfrotto gibi markaların birbirlerinden farklı modellerde fon askı aparat ve setlerini inceleyebilirsiniz. 

Kumaş Stüdyo Fonları

Askı setlerinize, dilediğiniz renkte fon kumaşını asarak çekim yapabilmeniz mümkün. Fakat stüdyolarda genellikle beyaz ya da siyah fonlar, tamamen konunun ön plana çıkarılabilmesi adına en çok tercih edilen renklerdir. Tavsiyemiz ikisinden de elinizde bulundurmanız yönünde olacaktır. Örneğin beyaz renk bir fon kumaşı için Kaiseberg Beyaz Kumaş Fon Perdesi 2,7x6m, siyah renk fon perdesi içinse Kaiseberg Siyah Kumaş Fon Perdesi 2,7x6m ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca dört farklı renk seçeneği sunan Kaiseberg Stüdyo Kumaş Fon ( 2,7 X 6,0m ) + Boru Makara Zincir Sistemi ürünü de incelemeye değer.

Bunların yanında fona istediğiniz renk ya da görseli koymanızı sağlayacak bir başka alternatif de yeşil perdedir. Yeşil perde, fondaki yeşilin silinerek fona dilediğiniz görüntüyü yerleştirmenize olanak sağlar. Fona dilediğiniz bir fon rengi, konunuzla uyumlu bir tema görseli, çeşitli grafikler, dilediğiniz bir mekan gibi sonsuz alternarifler içerisinden tercih edeceğiniz herhangi birisini koyabilirsiniz. Böylelikle stüdyonuzun içerisinde sonsuz bir mekan alternatifi kazanmış olursunuz. Bu durum fotoğraf için de geçerlidir ancak yeşil perde videographer ya da sinematographerlar için çok daha gerekli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Fotoğrafta düz fonu silmek de kolay ve mümkündür, yeşil perde sadece bu işlemi daha pratik bir şekilde yapmanızı sağlar. Fakat saniyede ortalama 25 hatta bazen 50 ve üzeri karelerde çekim yaptığınız videolar için bu işlem yeşil perdesiz mümkün değildir. Yeşil perde teknolojisi profesyonel sinema ve reklam çekimlerinde de görsel efekt ya da mekan tasarımı gibi konularda yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Stüdyonuzda yaptığınız video çekimlerini, yeşil perde sayesinde başka bir mekanda yapmış gibi gösterebilir ya da konunuzla ilgili grafik ya da görsellerden oluşan bir fon tasarımı yapabilirsiniz.  Eğer sadece yeşil perde ihtiyacınız varsa ve ekonomik bir ürün arıyorsanız; Kaiseberg Greenbox Yeşil Fon Perdesi 3x6m ürününü, eğer askı setiniz yok ise de askı setiyle temin edebileceğiniz Kaiseberg Greenbox 2x3 M Kumaş Fon+Fon Standı’nı inceleyebilirsiniz. Kaiseberg, Lastolite, Golden Eagle gibi markaların çeşitli renk, boyut ve modellerdeki fon kumaşlarını inceleyebilirsiniz.

Işık Çantaları

Stüdyonuzdaki en önemli ekipmanlardan birisi de şüphesiz aydınlatma için kullanılan ışıklarınızdır. Işık ekipmanları iyi korunması gereken ekipmanlardır. Dolayısıyla bir yerden bir yere taşırken veya lazım olmadıkları zaman zarar görmemeleri için iyi muhafaza edilmeleri gerekir. Işıklarınızı güvenle muhafaza edebilmeniz için uygun ışık çantaları kullanmanız önemlidir. Bunun da en güvenli yöntemi, profesyonel sinema, reklam setlerinde de en çok tercih edilen “Hard Case” denilen sert, dayanıklı ışık çantalarıdır. Işıklarınızın boyutlarına göre Explorer 4820 Hardcase Çanta ya da Explorer 13513 Hardcase Çanta gibi ürünleri inceleyebilirsiniz. Yine Explorer ya da Multiblitz gibi markaların farkı boyutlarda diğer ürünlerini de inceleyebilirsiniz. 

Reflektörler

Bir çekim stüdyosunda aydınlatma açısından ışıktan sonra en önemli ekipman türü reflektördür. Reflektörler ana ışık kaynağınızdan gelen ışığı yansıtarak yardımcı ışık görevi görürler. Genellikle ana ışığın fazla geldiği durumlarda ışığı yumuşatmak için  ya da dolgu ışığı olarak kullanılırlar. Stüdyo dışında, dış çekimlerde de hayati derecede önem arz ederler. Örneğin dış mekanda yapacağınız bir gündüz çekiminde harici bir ışık kullanmadan, güneş ışığını reflektör aracılığıya konunuza yansıtarak aydınlatma yapabilirsiniz. Reflektörler ihtiyacınıza göre farklı boyutlarda edinebileceğiniz ekipmanlardır. Örneğin, Beş farklı reflektör cinsini içerisinde bulunduran ve ekonomik fiyatıyla dikkat çeken Godox 60cm 5 In 1 Reflektör setini inceleyebilirsiniz. Eğer daha büyük bir boyutta reflektöre ihtiyaç duyuyorsanız da yine Godox’un Godox 150x200cm 7 In 1 Reflektör setini inceleyebilirsiniz. Bu reflektörler katlanabilir oldukları için büyük boyutta alsanız dahi katlayıp çantasına yerleştirerek rahatlıkla her yere yanınızda götürebilirsiniz. Eğer stüdyonuzda sabitleyip, sürekli taşıma ihtiyacı duymayacağınız ve daha dayanıklı bir reflektöre ihtiyacınız varsa da Fomex PFR1120 Peri Bounce Frame Reflector Diffuser 1.1x2.0 Metre Kit ya da Lastolite 81243RC Skylite Rapid Standart Kit (1x2m) gibi modelleri de inceleyebilirsiniz. Tepe flaşlarını yansıtmak içinse genellikle Elinchrom 26060 Grid 18cm Tas Reflektör gibi tas reflektör denilen daha küçük boyutlara sahip reflektörler tercih edilir. Fomex, Godox, Lastolite, Elinchroom, Kaiseberg, Digipod, Profoto, Star, Multiblitz, Hensel, Weifeng, Somita, Visico gibi markaların, çeşitli boyut, renk ve modellerde reflektörlerini inceleyebilirsiniz. 

Işık Ölçüm Cihazları

Profesyonel çekim stüdyolarında bulunması gereken ekipmanlardan birisi de ışık ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar ortamdaki ışığın renk sıcaklığını ölçerek, doğru aydınlatma yapabilmeniz konusunda size yardımcı olurlar. Stüdyonuz ya da çekim yaptığınız ortamdaki ışığın şiddet ve sıcaklığını bilmeniz, doğru pozlama yapabilmek ve doğru sonuçlar alabilmeniz adına oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanıltıcı renkler içeren sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu durum özellikle ürün fotoğrafı çekiyorsanız ciddi sorunlara sebep olabilir. Zira bir ürünü fotoğraflarken onu olduğu gibi, fotoğrafı görenin ürünün nasıl göründüğü hakkına doğru referans olabilecek bir şekilde fotoğraflamanız önemlidir. Bu sebeple daha doğru ve referans sonuçlar alabilmeniz adına Sekonic L-308X Color Flashmate Işık Ölçüm Cihazı, Kenko KFM-2200 Flash Meter

gibi cihazlar kullanabilirsiniz. Yine Sekonic, Kenko gibi markaların diğer ışık ölçüm cihazı modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Renk Kartları

Çekim yaparken hangi rengi nasıl görebildiğinizi test edip, doğru pozlama yapabilmek adına kullanabileceğiniz bir diğer ekipman da renk kartlarıdır. Özellikle yanlış pozlama yapmamak adına çekime başlamadan önce doğru beyaz ayarı yapabilmek adına X-Rite Color Checker White Balance gibi bir beyaz renk kartına sahip olmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında X-Rite ColorChecker Classic Card gibi bir renk kartıyla diğer renklerde elde edeceğiniz görüntüleri de referans olarak görüp, gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. X-Rite markasının ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebilecek farklı modellerdeki diğer renk kartlarını da inceleyebilirsiniz. 

Stüdyo Aksesuarları

Stüdyonuzda ihtiyaç duyabileceğiniz diğer aksesuarlardan bazıları olan; Elinchrom Havalı Işık Ayağı 124-385 Cm gibi ışık ya da reflektör sabitleyebilmenize yarayacak ışık ayakları, Star Duvar Boom ( Wall Boom ) gibi stüdyonuza görsel açıdan derinlik katabilecek duvar lambaları, Profoto 103016 Air Sync Kablosu ¼ gibi ekipmanlarınız arasında bağlantı yapmanızı sağlayacak kablolar, Godox LSA-02 Demir Clamp gibi gerektiğinde fon, filtre ya da herhangi bir aksesuarı bir yere sabitlemenizi sağlayacak klipsler, Godox LSA-06 Işık Ayağı Tekerleği Frenli gibi ışık ayaklarınızı üzerlerinde ışıklarınız takılıyken kolayca yer değiştirebilmenizi sağlayacak tekerlekler vb. bir çok aksesuarı da sitemizden fotografium güvencesiyle temin edebilirsiniz.