Profesyonel Video Çekimleri için İhtiyacınız Olan Işık Ekipmanları, Kullanım Alanları ve Işıklandırma Teknikleri

14 Eylül 2021

Eğer videolarınızın profesyonel görünmesini istiyorsanız, öncelikle ışıklandırmaya çok dikkat etmeniz gerekir. İki önemli konuyu öğrendikten sonra çok daha kaliteli çekimler yapabileceksiniz.

1- Video Işıklandırma Teknikleri
2- Video Işıklandırma İçin Uygun Ekipmanlar

Işık Kaynakları

Hangi ışık kaynağını seçtiğiniz video üzerinde oldukça etkilidir. İşte videolarınızı ışıklandırma noktasında tercih edebileceğiniz bazı ışık kaynakları:

Fresnel Işık Kaynağı

Fresnel ışıklar  Fresnel ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al sayesinde doğrudan ışık hüzmesine odaklanabilirsiniz. Arka ışık, saç ışıklandırmaları, arka plan ışıklandırmaları ve vurgu için mükemmel bir ekipmandır. Çoğu zaman ana ışık kaynağı olarak kullanılmazlar. Dolgu ışığı veya sahnede yüzün aydınlatılmasında fresnel kaynakların kullanılmama sebebi sert ışık kaynakları olmalarıdır. Video çekimlerinde en az iki fresnel kullanmanız gereklidir. İlki arkadan ışıklandırma, ikincisi ise arka plan ışıklandırmaları için gerekli olacaktır. Küçük fresnel kaynaklar çoğu zaman yeterli olacaktır.

Floresan Işıklar

Floresan ışıklar  Floresan ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al video için sıklıkla tercih edilen ışık türlerinden biridir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, ev veya ofis aydınlatmalarında kullanılan floresanlar ile yazımızda bahsettiğimiz floresanların farklıdır. Ev aydınlatmalarında kullanılanlar ile cisimlerin kendi renklerini kayda alamazsınız.

LED Işıklar

LED ışıklar  LED ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al günümüzde daha popüler olan bu ışıklandırmalar, eğer bir difüzör veya softbox ile genişletilmezse fazla küçük aydınlatma kaynaklarıdır. Fakat genişletmek için kullanılan bu araçlar ışığı bir miktar kıracaktır. Yani ışık kaynağından alacağınız verim azalacaktır. Ayrıca arka plan aydınlatmaları için de çok iyi oldukları söylenemez.Çünkü fresnel gibi yönlendirilebilir veya kontrol edilebilir ışık kaynakları değillerdir. Diğer kaynaklara göre, daha yeni bir teknoloji olduklarından dolayı, daha pahalı olduklarını söylemekte de fayda var.

Bu kaynaklar arasında sundukları kontrol ve sonuç itibariyle en kullanışlı olanlar fresnel ve floresan ışık kaynaklarıdır. Dış ortam çekimlerinde reflektörlerle çalışabilirsiniz. Işık kaynaklarının yanında reflektör de bulundurmak iyi bir fikir olacaktır.

DSLR ile Ses Kaydı

Işık Düzenleyiciler

Işık niteliği, ışığın ne kadar sert veya ne kadar yumuşak olacağını belirlemek için kullanılan ekipmanlardır. Işığın niteliğini değiştirmek için bir takım düzenleyiciler vardır. Bu amaç için üretilen ve en çok kullanılan iki araç ise softbox ve difüzörlerdir.

Işık Kesiciler

İnsanlar ışık miktarını azaltmayı pek düşünmezler, genelde ışığı artırmak için çalışırlar. Fakat video, ışığı sadece artırmakla ilgili değil, aynı zamanda azaltmakla da ilgilidir. Işığın yoğunluğunu azaltmak için bir kaç seçeneğiniz var.

ND Jeller

Renk jelleriyle çok benzer yapılara sahiptirler fakat rengi değiştirmezler. Bu koyu filtreler sayesinde renk ile oynamadan ışık miktarını azaltabilirsiniz. Işık kaynağınızın hemen önüne sabitleyerek kolayca kullanabilirsiniz.

Metal Izgaralar

Yuvarlar metal plakalar gibi görünen bu ekipmanı, ışık kaynağınızın önüne koyarak kullanabilirsiniz. Fresnel sipariş ederken genelde bir de metal plaka da sipariş edilir. Bu sayede uzaklığı değiştirmeden ışık miktarını değiştirebilirsiniz.

Tül Işık Kesiciler

Kumaştan yapılan bu ağları ışık akynağı ile konunun arasına koyarak ışık iktarını azaltabilirisiniz. İç mekan çekimlerinde ND jeller veya metal plakalar kullanabilirsiniz, fakat dış ortamda çalışırken güneşin önüne bir ND jel koyma imkanınız yoktur. Işığı yumuşatmadan sadece azaltacak bir ekipmana ihtiyaç duyuğunuzda bu kumaş ağlar tam size göre olacaktır.

Dimmerler

Her ışık kaynağında çalışmamalına rağmen, tungsten kanaklarında mükemmel bir kolaylıktır. Anahtarı çevirerek ışık miktarını değiştirebilirsiniz. Fakat dimmerler ışık miktarını azalttıkça, daha sıcak bir ışık ortaya çıkacaktır. Tab bu sadece tungsten için geçerlidir. LED ve floresanlar için bu durum geçerli değildir.

Işık Kesiciler

Üst düzey ışık kesicilerdir. Işığı azaltmak için değil, tamamen kesmek için kullanılırlar. Siyah bir kumaş veya ahşap panel kullanılır. Eğer ışık istemediğiniz bölgelere gidiyorsa, ışık dağılmasını engellemek için bu ekipmanı kullanabilirsiniz.

DSLR ile Ses Kaydı

Işık Yönlendiriciler

Işığın yönünü ve yoğunluğunu tayin etmek için kullanılan ışık ekipmanlarıdır.

Barndoor

Barndoorlar  Barndoorları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ışık kaynağının çevresine takılan ve ışığın yönünü belirlemenizi sağlayan siyah plakalardır.

Snoot

Snootlar  Snootları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al küçük siyah bir huni vasıtasıyla, ışığın küçük dar bir delikten geçmesini sağlar ve ışığın yönünü belirleme imkanı sunar.

Gridler

Gridler  Gridleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al softboxlarla birlikte kullanabileceğiniz bir ışık ekipmanıdır. Hem mükemmel soft ışıklara hem de ışığın yönü üzerinde kontrole sahip olabilirsiniz.

Renk Düzenleyiciler

Renkli ışık jelleri  Renkli jelleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ışığın rengini değiştirmek istediğinizde sahip olmanız gereken en basit ekipmanlardır. Bunlar ucuz yarı saydam jeller, aynı zamanda ısı geçirmez olarak üretilirler. Çok geniş bir kullanım sahasına sahiptir. Arka plan ışıklandırmalarında, hoş ambiyanslar elde edilebilir. Unutulmaması gereken bir diğer konu ise, bu renk jellerinin, ışığı bir miktar azalttığıdır. Eğer renk jelleri kullanacaksanız, güçlü bir ışık kaynağı kullanmanızı tavsiye ederiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.