Manzara Fotoğrafçılığı ve Manzara Çekimi İçin En Uygun Fotoğraf Makineleri

09 Eylül 2021

Manzara fotoğrafçılığında kullanılmak üzere, aynasız fotoğraf makinelerinden giriş seviye ve profesyonel seviye DSLR fotoğraf makinelerine en iyi fotoğraf makinelerini sizler için derledik. Manzara fotoğrafları çekmek için bir fotoğraf makinesi seçmek yorucu bir süreç ama bu süreçten keyif almak sizin elinizde. İlk olarak 2 ana segmentten birini seçin:

- Aynasız Fotoğraf Makineleri  Aynasız fot. makineleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ,
- DSLR Fotoğraf Makineleri  DSLR fot. makineleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ,

Daha sonra fiyat aralığınız ve istediğiniz özelliklere göre biraz araştırma yapın. İyi haberi hemen verelim. Makul fiyatlara, fotoğraf kalitesi iyi ve taşıması gayet kolay bir fotoğraf makinesi almak mümkün. Aşağıda bilmeniz gereken her şey var.

Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız fotoğraf makineleri, manzara için uygun fotoğraf makineleri listemizin henüz yeni üyeleri. Tamamen dijital olarak üretilen bu kompakt makinelerde DSLR’ın dahili ayna sisteminden vazgeçilmiş. Bunun yerine ışık merceğin içinden direk sensöre geçiş yapıyor. Bu yapı sayesinde aynasız fotoğraf makineleri küçük bir gövdenin içine büyük bir sensörü sığdırabiliyor. Manzara fotoğrafçıları için aynasız fotoğraf makineleri oldukça merak uyandırıyor.

Sony, Alpha7 serisiyle şimdilik bayrağı elinde tutsa da Olympus ve Fujifilm gibi markalar da ciddi bir rekabet içerisinde. İyi bir aynasız fotoğraf makinesinin, geniş açı bir lens ve diğer aksesuarlarla birlikte DSLR’lardan daha pahalı olabileceğini belirtelim. Bununla beraber, hep aynı şeylerden de sıkılmıştık ve çoğu manzara fotoğrafçısı aynasıza şimdiden geçti bile.

Artılar: Hafiflik, kolay kullanımı, olağanüstü fotoğraf kalitesi
Eksiler: Lensler pahalı olabilir. (özellikler geniş açı lensler)
Aklınızda Bulunsun: Sony, Olympus, Fujifilm, Panasonic ve yeni hamleleriyle Canon ve Nikon da aynasız dünyasının önde gelen markaları.

En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri: Bunu tartışmaya açmak bile yersiz. Fotoğraf noktasında full-frame bir gövdeye sahip olan Sony A7R II  Sony A7R II'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , video noktasında ise yine full-frame sensöre sahip ve 4K video çekim yapabilen Sony A7S II  Sony A7S II'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al şimdilik en iyi aynasız fotoğraf makineleri.
Orta Seviye Aynasız Fotoğraf Makineleri: Sony A6500  Sony A6500'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al 4K video, dahili görüntü sabitleyici ve piyasadaki en iyi otomatik netleme performanslarından biriyle ilk sırada. İkinci sırada ise 12-40mm profesyonel zoom lensiyle Olympus OM-D E-M1  Olympus OM-D E-M1'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al bulunuyor.
Bütçe Dostu Aynasız Fotoğraf Makineleri: Sony A6300 ve Sony A6500’ün çıkışından sonra Sony A6000  Sony A6000'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al sudan ucuz bir fiyata geldi. Bir kit lensle satın aldığınızda piyasadaki bütün aynasızlardan daha uygun bir konumda ve oldukça kaliteli fotoğraflar çekebiliyor.

Giriş ve Orta Seviye DSLR Fotoğraf Makineleri

Daha büyük ve değişebilen lensli DSLR fotoğraf makineleri profesyonel seviyede fotoğraf çekmenize olanak tanır. Bu tipteki makineler bas-çek makinelerden daha büyük sensöre sahiptir. Fotoğraflar çok daha fazla renk derinliğine ve detaya sahiptir. Ayrıca bas-çek fotoğraf makinelerden farklı olarak enstantane, ISO, diyafram, beyaz ayarı gibi hemen hemen bütün ayarları manuel olarak siz ayarlayabilirsiniz.

DSLR makinelerin dezavantajı yüksek fiyatları, ağır ve büyük olmalarıdır. Ekipmanınızı rahatça taşıyabilmek, lens, filtre gibi aksesuarlarınızı korumak adına bir çanta kullanmanız gerekir. Ayrıca çok daha büyük bir bütçeyi taşıdığınızı da unutmayalım. Ama genel olarak bakıldığında DSLR bir fotoğraf makinesinin ürettiği fotoğraf kalitesi kesinlikle bas-çek veya SLR-like fotoğraf makinelerin fotoğraf kalitesinden kat kat daha yüksektir ve ödediğiniz paraya değecektir.

Artılar: Daha manuel ve daha yaratıcı olma imkanı. Profesyonel seviyede fotoğraf kalitesi ve büyük baskı alabilme olanağı.
Eksiler: Yüksek boyutlu ve ağır olmalarının yanı sıra yüksek bütçeler ayırmak gerekebilir.
Aklınızda Bulunsun: Fotoğraf makinesini belirli bir çekimde kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyun, Youtube kanalımızdan inceleme videolarına göz atın ve bazı test fotoğrafları çekin. Bu sayede kameraya alışma şansınız olur. Çoğu DSLR’da portre, manzara gibi hazır çekim modları bulunur. Bu modları kullanarak da aşinalık kazanabilirsiniz.

En İyi Giriş Seviye DSLR Fotoğraf Makineleri: Bütçeyi çok yormadan, güzel bir geniş açı lens ile kombin yaptığınızda profesyonel seviyede olmasa da sizi tatmin edebilecek sonuçlar alabileceğiniz Canon 800D  Canon 800D'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Nikon D3400  Nikon D3400'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al bu kategoride öne çıkıyor.

En İyi Orta Seviye DSLR Fotoğraf Makineleri: DSLR dünyasında gelişmeler epey hızlı olsa da şu aşamada Nikon D7200  Nikon D7200'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve yüksek performanslı Canon 80D  Canon 80D'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ile manzara fotoğrafçılığında oldukça tatmin edici kareler elde edebilirsiniz.

Profesyonel DSLR Fotoğraf Makineleri

Giriş seviyesi ya da orta segment fotoğraf makinelerle profesyonel seviyedeki fotoğraf makineleri arasındaki en ayırt edici özellik sensör boyutudur. Soldaki resimde iç kısımdaki kutu DX, yani croplu bir fotoğrafı, tam olanı ise full frame bir fotoğrafı işaret ediyor. Full-Frame fotoğraf makineleri çok daha fazla görsel bilgiyi sensöre sığdırabilir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz bir avuç dolusu model var, ancak bir modelin önce çıktığını söyleyebiliriz: Canon 5DS  Canon 5DS'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . 50.6 megapiksel çözünürlüğe sahip olan Canon 5DS R, Canon 5D Mark IV’ten 20MP, Nikon D810  Nikon D810'u fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al 'dan 14.3MP daha fazla megapiksele sahip. Bu fotoğraf makinesi, stüdyo fotoğrafçılığı için üretildi. Bu nedenle rakiplerinden daha az video seçeneğine sahip. Rakip fotoğraf makineleri da kesinlikle küçümsemiyoruz, aralarında çok küçük farklar var. Ayrıca Nikon D750  Nikon D750'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al veya Canon 5D Mark IV Canon 5D Mark IV'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al gibi bütçeye uygun full-frame seçenekler de mevcut.

Artılar: Eşsiz görüntü kalitesi ve istediğiniz boyutta kaliteli baskı.
Eksiler: Yüksek fiyat, öğrenme süreci, ağırlık ve boyut.
Aklınızda Bulunsun: Full-frame bir fotoğraf makinesinin yanında almanız gereken kaliteli lensler de olacaktır. Bu da bütçenin büyümesi demek.

En İyi Full Frame DSLR Fotoğraf Makineleri: Aralarında bütçenize ve çekim tarzınıza göre seçim yapabileceğiniz birçok model olsa da; Nikon D850  Nikon D850'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , Canon 5DS, Nikon D750 ve Canon 5D Mark IV ilk göz atmanız gereken modeller olacaktır.

Manzara Fotoğrafçılığı İçin Lens Seçimi

Manzara fotoğrafçılığında lens fotoğraf makinesi kadar önemli bir unsur. Geniş açılı ve keskin bir lens tercih etmeniz gerekiyor. Aynasız ve DSLR fotoğraf makinelerinde gövdeyle beraber sunulan kit lens seçenekleri ise 18-105mm, 18-135mm şeklinde ve perspektif olarak aslında gayet uygun. Ancak kit lensler çok kaliteli lensler olmadığı için fotoğrafların keskinliği düşecek ve kenarlarda küçük bozulmalar olacaktır. Bu nedenle manzara fotoğrafıyla ilgilenenlere kit lensin yanında bir de geniş açı lens  Geniş açı lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al öneriyoruz.

Dayanıklılık

Manzara fotoğrafçıları doğal olarak zamanlarının çoğunu açık havada geçirirler. Bu nedenle fotoğraf makinesi seçiminde fotoğraf makinesinin toza ve rüzgara karşı dayanıklılığı önemli bir kriterdir. Bu konuda üreticiler açık ve net bilgiler vermiyor olsa da, daha dayanıklı fotoğraf makinelerinin genellikle nem ve toz girmesini önlemek için ek yerlerinde ve düğmelerinde karbon fiber alanlar olduğunu belirtelim. Bu önlemler tabii ki her durumda fotoğraf makinenizi korumaz, ancak hafif ve orta şiddetli yağışlarda fotoğraf makinenizi koruyacaktır.

Temel Ayarları Öğrenin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.