Manzara Fotoğrafçılığı: Manzara Çekimi için Olmazsa Olmaz Aksesuarlar

10 Eylül 2021

Manzara fotoğrafçılığı sadece kamera ve lensle yapılmaz. Hazırlıklı olmanız, gitmek istediğiniz yere zamanında gidebilmeniz ve yanınıza doğru ekipmanları almanız gerekir. Her şeyi yanınızda tutabildiğiniz stüdyo fotoğrafçılığı gibi alanların aksine manzara fotoğrafçılığında doğru ekipmanlara karar vermeniz gerekir. Portatiflik zorunluluktur, sağlam ve eksiksiz bir şekilde çekime hazır olmanız gerekir. Gideceğiniz yerde olabilecekleri önceden ön görebilmeniz gerekir. Bazen ağır bir tripod kullanmanız gerekecekken, bazen sadece elde çekimle de günü kurtarabilirsiniz. Çekiminiz bir günlük ya da aylık olabilir. Önemli olan dengeyi sağlamak ve yeri geldiğinde ödün vermesini bilmektir. Bazen istediğiniz fotoğrafı çekmenizi sağlayan kameranız ve lensinizden çok yanınızda götürdüğünüz aksesuarlar olacak.

Tripodlar

Manzara Tripod

En bilinen ekipmanımız olan tripodla başlayalım. Uzun pozlamalar ve kapalı diyaframlar tercihimiz olduğu için tripodları  Tripodları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al listenin başına yazın. Hemen tripod bakmaya başlamadan önce hızlıca manzara fotoğrafçılığı için bir tripodda olması gerekenlere bakalım. Karbonfiber mi, aluminyum mu derseniz bizce karbonfiber. Çekim esnasında bol bol yürüyeceğiniz için karbonfiber tripodların hafif oluşu büyük avantaj. Ayrıca aşırı soğuk ya da sıcak havalarda çekim yapma ihtimaliniz var ve karbonfiber tripodlar bu koşullara çok daha uygun. Ek olarak karbonfiber tripodların aluminyum olanlara kıyasla titremeyi daha iyi yumuşattığına dair söylentiler var. Ama asıl önemli olan söylediğim gibi ağırlık ve kullanım kolaylığı. Katlanmış haldeki uzunluğu, maksimum yüksekliği, ve ayak bölümleri de 2. aşamada değerlendirilmeli. İdealde hepimiz 20cm’ye kadar küçülebilen, uzattığımızda ise 2 buçuk metreye çıkabilen bir tripod isteriz ancak böyle bir tripod yok. Bu nedenle önceliklerimizi belirlemeliyiz. Eğer çekim alanına hava yoluyla gidecekseniz katlandığında küçük olan bir tripod gerekir. Eğer aracınızla bir dağda çekim yapacaksanız, tripodun boyutu ve ağırlığı sizin için önemli değilse daha büyük bir tripod tercih edin.

Tripod Başlıkları

Manzara Tripod Başlıkları

Yine kişisel tercihlerin ve seçeneklerin sonsuz olduğu bir alan. Tripod başlıkları tripodun kendisi kadar hatta çoğu durumda tripoddan daha önemli bir parçadır. Tripod başlığı, çoğu kez bacaklardan daha fazla etkileşimde bulunacağınız bir şeydir ve kameranın konumunda çok önemli bir rol oynar. Manzara fotoğrafçıları için 2 tür tripod uygundur. Ball Head ve Pan/Tilt Head.

Ball Head Başlıklar

ball head başlıklar  Ball head başlıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al aslında bunlar joystick gibidirler. Düğme ile top yuva içerisinde serbest bırakılır ve istenilen yöne ayarlanıp aynı düğmeyi kullanarak sabitlenir.

Pan/Tilt Head Başlıklar

Pan/Tilt head başlıklar  Pan/Tilt headleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al en profesyonel olanlardır. Stabillerdir, sağlamdırlar ve hassas kaymalar yapabilirler. Üç ayrı kol ile yön verilebilir. Ancak pahalıdırlar. Bazıları hızından ve kullanım kolaylığından dolayı Ball Head tripodları tercih ederken diğerleri de hassas kontrolü ve bağımsız hareket eden aksları sebebiyle pan/tilt tripodları tercih eder. Biri diğerinden daha iyidir diyemeyiz. Önemli olan kendi gereksinimlerinizi bulup onlara göre doğru tripodu tercih etmektir.

Işık Ölçer (Lightmeter)

Manzara Işıkölçer Lightmeter

Evet, kameraların çoğunluğunda dahili ışık ölçer bulunur ve oldukça başarılı sistemlerdir. Yine de ışık ölçerler  Işık ölçerleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al esnek kullanımları nedeniyle dahili ölçerlerden daha iyi çalışır. Örneğin, tripodla çalışıyorsanız bir ışık ölçer yardımıyla kameranızın pozisyonunu değiştirip kompozisyonunuzu bozmadan hassas ve seçimli ölçüm yapabilmeniz mümkün. Özellikle ortalama bir ölçümden ziyade belirli bir alanı ölçmemize izin veren spotmetreler uzaktaki belirli bir konuya göre ölçüm yapmak istediğimizde oldukça fayda sağlarlar. Kameranızın dahili ölçeri yardımıyla pozlama yapıp test fotoğrafları da çekebilirsiniz ama harici bir ışık ölçer size hem zaman kazandıracak hem de doğru alanı pozlamanızı sağlayarak muhteşem kontrasta sahip fotoğraflar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Filtreler

Manzara Filtreler

Photoshop gibi yazılımlar çoğu optik filtrenin yerini almış olsa da bazı filtrelerin yaptıklarını hala yazılım yoluyla elde edemiyoruz. Bunların başında polarize filtre  Polarize filtreleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al var, özellikle de yuvarlak polarizeler. Bu filtreler ıslak yüzey gibi metal olmayan yansıma alanlarını azaltırlar ve mavi ve yeşilleri daha pürüzsüz hale getirerek fotoğrafın doygunluğunu artırırlar.

Manzara fotoğrafçılarının en çok kullandığı filtreler listesinin iki numarasında ND filtreler  ND filtreleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al vardır. (ND filtre türlerinden ise tam ND ve ND grad filtreler.) Tam ND filtreler lense giren ışığın genel miktarını azaltarak normalden daha uzun pozlama ya da daha açık diyafram kullanabilmemizi sağlarlar. Enstantane hızını artırarak fotoğrafta harekete izin verebilirsiniz. (Örneğin, şelale fotoğraflarında suyun akış hissi için.)

Değişken ND filtreler  Değişken ND filtreleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ise fotoğrafın bir alanının diğer alanına oranla çok daha parlak ya da karanlık olduğu durumlarda pozlamayı dengelemek için kullanılır. Örneğin gökyüzünün kadrajın diğer kısımlarına göre çok daha parlak olduğu bir durumda Grad kullanarak gökyüzünün parlaklığını birkaç stop düşürebilir, böylelikle hiç.bir alanın detaylarını kaybetmeden rahatlıkla fotoğraflayabilirsiniz.

Kablolu-Kablosuz Kumandalar

Manzara Kumandalar

Tripodla çalışırken istenmeyen titremeleri engellemek için kablolu kumanda  Kablolu kumandaları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ya da kablosuz kumanda  Kablosuz kumandaları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al kullanabilirsiniz. Elle deklanşör butonuna basma ihtiyacını ortadan kaldırarak titreme gibi istenmeyen durumları önleyebilirsiniz

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.