Manzara Fotoğrafçılığı: Manzara Çekimi İçin En Uygun Lensler ve Odak Uzaklıkları

10 Eylül 2021

Manzara fotoğrafçılığı için objektif ve odak uzaklığına karar vermek çetrefilli bir süreçtir ve işin açığı manzara için en doğru lens diye bir şey yoktur. Her lensin ve odak uzaklığının fotoğrafa etkisi ayrıdır. Bu yazıda lens satın almadan önce bilmeniz gerekenleri derledik.

Geniş açı nedir?

Manzara fotoğrafları genellikle geniş açı bir lensle çekilir. İnsan gözüne en yakın açı 50mm’dir ve bu değerin altındaki değerleri geniş açı olarak tanımlayabiliriz. Manzara fotoğrafçılığı için ideal değerler 14mm-35 mm arasındadır. Daha düşük değerler balık gözü dediğimiz alana girer ki bu da fotoğrafçılığın bambaşka bir konusudur.

Crop Faktör ve 35mm Eşdeğeri

Burası kritik. Eğer kameranız full frame değilse elinizdeki lensin odak uzaklığını değerini aşağıdaki oranlarla çarpmanız gerekir. Crop faktörlü kameralarda bu nedenle elinizdeki lensin odak uzaklığı değişiklik gösterecektir.

Canon, Nikon ve Sony Fotoğraf Makinelerinin Crop Çarpanları
Nikon DX (DSLR): 1.5X
Canon APS-C (DSLR): 1.6X
Sony E Mount (Aynasız): 1.5X
Micro Four Thirds: 2X

Manzara Çekimleri İçin İdeal Odak Uzaklıkları

Odak uzaklığı belki de bir manzara lensi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli faktördür. Daha önce belirttiğimiz gibi, manzara için ideal değerler 14mm ila 35mm arasındadır. Uygulamada her odak uzaklığının ne anlama geldiğini göstermek için, aşağıda örnek fotoğraflara yer verdik.

Canon İçin Manzara Lensleri

Canon’un APS-C sensörlü, yani croplu bir fotoğraf makinesi modelini kullananlar için Canon 10-18mm  Canon 10-18mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al lensi öneriyoruz. (Croplu olduğu için odak uzaklığı 16-28.8mm’ye tekabül ediyor.) Canon bu lensi birkaç yıl önce iki katından daha fazla bir fiyata sahip olan Canon 10-22mm  Canon 10-22mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ’ye alternatif olarak çıkardı. 10-18mm uygun fiyatı, fotoğraflardaki keskinliği, STM fokus motoru ve harika video kalitesiyle öne çıkıyor. Eğer manzara fotoğrafı konusunda ciddiyseniz, parası neyse verelim diyorsanız ve APS-C sensörlü kameranızda sapasağlam bir lens istiyorsanız 10-22mm’yi de alabilirsiniz. Ama manzara fotoğrafçılığında ilerlemek ve fotoğraf kalitesinden geri kalmamak isteyenler için Canon 10-18mm ideal bir lens.

Full-frame Canon kullanıcıları çok daha fazla seçeneğe sahip ama burada da bir yıldızımız var; esnek kullanımı ve keskinliğiyle Canon 16-35mm f/4L  Canon 16-35mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Bu zoom lens geniş açıda size lazım olabilecek bütün odak uzaklıklarına, düşük ışığa özel titreşim engelleyiciye ve L serisinin bütün ürünlerinde olan malzeme kalitesine sahip. Aynı odak aralığına ve bir f stop daha düşük diyaframa sahip daha pahalı bir seçenek olan Canon 16-35mm f/2.8L  Canon 16-35mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ise profesyonellere hitap ediyor. Sadelik ve kalite peşinde olanlar için ise önerimiz Zeiss 21mm f/2.8  Zeiss 21mm f/2.8'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Bu manuel lens biraz ağır ve pahalı olsa da fotoğraf kalitesi konusunda kesinlikle rakipsiz.

Nikon İçin Manzara Lensleri

Nikon 10-24mm  Nikon 10-24mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al harika bir optik kalite, sağlam bir yapıya sahip ve oldukça hafif bir lens. Fiyatı biraz yüksek ama ömürlük bir lens olduğunu belirtelim. Daha ucuz olsun diyenlere Tokina 11-16mm  Tokina 11-16mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ’yi öneriyoruz. Bu lens diğerine nazaran daha az odak aralığına ve daha düşük malzeme kalitesine sahip olsa da harika bir düşük ışık performansı var.

Full-frame’de yine işler eğlenceli bir hal alıyor. FX gövdeyle manzara çekmek isteyenler için favorimiz Nikon 14-24mm  Nikon 14-24mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Benzer odak aralığına sahip sabit lenslerle bile yarışabilecek kapasitede keskinlik sunan bir zoom lens. Biraz ağır ve pahalı diyenler olacağı için alternatifi hazır: Nikon 18-35mm  Nikon 18-35mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Nikon bu lensi birkaç yıl önce hantal olmasıyla eleştirilen Nikon 17-35mm f/3.5-4.5’in yerine çıkardı ve topu 90'a attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Daha uygun bir fiyata çok daha iyi bir optik kalite ve manzara için tüm odak aralıklarına sahip olmak isteyenlere bire bir. Tabii, lenste titreşim engelleyici yok, düşük ışıkta elde çekim yapmak isteyenler biraz zorlanacaktır.

Sony (Aynasız) İçin Manzara Lensleri

Aynasızlar her yerde dostum! Hobi fotoğrafçılarından sektörün ileri gelen fotoğrafçılarına artık herkes aynasız kullanmaya başladı. Alpha a6300 gibi popüler APS-C kameralar için lens seçenekleri oldukça kısıtlı olsa da başı çeken lens Sony 10-18mm  Sony 10-18mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al (15-27mm’ye tekabül eder.) f/4 crop bir lens için fiyatı biraz yüksek ama optik kalitesi ve ayırt edici keskinliğiyle almaya değer. Görece daha düşük fiyata bir başka opsiyon ise Sony 16mm  Sony 16mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al (24mm’ye tekabül eder.) Kompakt ve makul fiyatlarda bir lens ama esnek kullanım konusunda Sony 10-18mm kadar yeterli değil. Sony A7R II gibi full frame kameralar için manzara fotoğrafçılarının favorisi Sony 16-35mm  Sony 16-35mm'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Zeiss mercekleri farkını belli ediyor. Fiyat ve kalite olarak arşa çıkmak istiyorsanız elbette Zeiss Geniş Açı Lenslere  Zeiss geniş açı lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al göz atmalısınız. Ayrıca hafif de bir lens. Bununla beraber Sony’nin sunduğu lens seçeneklerinden memnun olmayanar metabones kullanarak Canon, Nikon ve Leica’nın full frame lenslerini kullanabilirler.

Zoom Lens vs. Sabit Lens

Zoom lensler odak aralığı fazla olduğu için esnek bir kullanıma sahipken sabit lensler sabit odak uzaklığına ama düşük ışık başarımı yüksek, kenar bozulmaları az, keskinliği yüksek bir optik kaliteye sahiptir. Manzara fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için bütün odak uzaklıklarını test etmeleri adına 16-35 zoom lens, daha ileri seviye fotoğrafçılar için ise manzaraya uygun farklı odak uzaklıklarında sabit lensler almalarını öneriyoruz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.