Hangi Işık Ekipmanını Almalıyım? Işık Ekipmanı Alırken Neye ve Neden Yatırım Yapmalıyız?

14 Eylül 2021

İster hobi olarak ister profesyonel bir fotoğrafçı olarak bu işi yapın, ışığın anahtar faktör olduğunu bilmeniz gerekir. Bazı durumlarda ışığı her yönüyle kontrol edebiliyor olmanız gerekir.

İşiniz için hangi ekipmanlarla oluşturacağınız listenin size uygun olacağını belirlemek oldukça zor görünüyor olabilir. Sorunu daha kolay çözmek için, öncelikle neye, neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu iki soru hangi ekipmanların sizin için iyi bir kit oluşturacağını belirleyecektir. Bu yazıda çeşitli ışık ekipmanları hakkında bilgi vererek, kendi fotoğraflarınızı yaratmanız için ihtiyaçlarınızı anlamanıza yardımcı olacağız.

Sürekli Işık Kaynakları

Sürekli ışık kaynaklarının ilk ve en önemli amacı ürün ve moda çekimleridir. Çok büyük bir avantajı ise çekime başlamadan önce, konunun fotoğrafta nasıl görüneceğini bilmenizi sağlamaktır. Bu tarz ışıklandırmalar başlangıç seviyeleri için mükemmeldir çünkü hem ışığı manuel olarak kullanmayı öğretir hem de diğer ekipmanlara göre çok daha ucuzdur.

Genel olarak üç ana sürekli ışık kaynağı grubu vardır. Floresan ışıklar, Tungsten ışıklar  Tungsten ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve LED ışıklar. Bütün tipler çok iyi sonuçlar verir ve üçü arasındaki seçimler tamamen kişisel önceliklere dayalıdır.

Floresan ışıklar  Floresan ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al genelde daha kolay bulunurlar, ısınmazlar ve stüdyo fotoğrafçıları genelde bunları kullanır. LED ışıklar  LED ışıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al da tungsten ışıklara göre daha güvenlidirler. Onlar da fazla ısınmazlar. Ne kullanırsanız kullanın renk ayarını doğru yapmanız gereklidir. Makinenizin renk ayarını otomatiğe getirebilir yada özel olarak her ampule göre renk ayarı yapabilirsiniz.

Sürekli ışık kaynağınızı bir adım öteye taşımak çin ayarlanabilir güç kaynağı kiti satın alabilirsiniz. Bu kitlerin en büyük avantajı, ışık üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlamalarıdır. Tek ampullü sürekli ışık kaynağıyla bile bir çok ışığı taklit edebilir bu sayede ampul sayısını değiştirmeden ışık miktarını ayarlayabilirsiniz.

Speedlight Işık Kitleri

Speedlight ışıklar, şemsiyeler veya softboxlar ile kullanılan harici flaş üniteleridir. Normal flaşlardan daha hızlı ve çok yönlüdür. Spor karşılaşmaları, ürün çekimleri veya sabit çekimler için kullanılırlar. Aşırı hafif ve taşınabilir olmaları, istenilen her yere kolayca götürülebilmelere olanak sağlar.

Öncelikle speedlight için bir flaşa  Flaşları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ihtiyacınız olacaktır.

Daha sonra şemsiyeler veya reklektörler ile birlikte standları almanız ve kurulumu tamamlamanız gerekmektedir.

Strobe Işık Kaynakları

Monolight ışık içinde batarya, reflektör ve standın bulunduğu strobe ışık ünitelerine denir. Mono ışık kaynaklarının en büyük avantajı, ekstra bir güç kaynağına ihtiyacınızın olmamasıdır. Çünkü her şey lambanın bulunduğu kafada mevcuttur. Bütün strobe ışık kaynaklar 150+ W güçte oldukları için, konuyu aydınlatmak için her zaman yeterli olacaklardır.

Strobe mono ışık kaynakları genelde stüdyolarda kullanılmalarına rağmen, bir taşıma çantası sayesinde kolayca taşınabilirler. Genelde model çekimlerinde ve ürün çekimlerinde kullanılırlar. Aynı zamanda bir sürekli ışık kaynağı ayar seçeneğiyle de, diğer ışık kaynaklarına göre daha etkilidir.

Yapay ışıklandırmanın birçok yolu olmasına rağmen ve başlangıç seviyesinden profesyonellere hitap eden ekipmanların da olmasına rağmen, bu yazımızda genel olarak başlangıç kitlerinden bahsettik. Bu kitlerle kendi yolunuzu belirleyebilir, evinizde veya stüdyonuzda yaratıcı çekimler yapabilirsiniz.

Eğer bir ışık kitine yatırım yapmayı düşünüyorsanız, gerektiğinde ışığı yaymak için en az iki ışık kaynağı almanızı öneririz. İki ışık kaynağınızın olması size çok daha fazla kontrol sunacaktır. Bu da yaratıcılık ve hayal gücünüzle profesyonelleşmenizi sağlayacaktır.

DSLR ile Ses Kaydı Klaket

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.