Düğün Fotoğrafçılarının Müşterilerle İlişkisini Geliştirecek 7 İpucu

13 Eylül 2021

Düğün fotoğrafları tamamen insan odaklıdır ve fotoğrafçı için başarılı olmak farklı karakterdeki insanlarla doğru ilişki kurmaktan geçer. Yeni başlayan veya orta seviyede düğün fotoğrafçılarının yararlanabileceği önemli 7 tavsiye.

1. Müşterinizi Tanıyın

Müşterinizin tercih ettikleri şeyleri, beğenilerini, sevmedikleri şeyleri bilin. Onları rahat ettiren ya da rahatsız eden şeyleri de. Onları rahat ettikleri yerde çekmeye özen gösterin. Müşterilerle kişisel ilişkiler kurun, ilk etapta çekime dahil olan konukların isimlerini öğrenin ve onlara ismen hitap edin. Bu sayede, bir düğün çekiminden yeni 4-5 çekim teklifiyle ayrılabilirsiniz.

2. Nezaket

Gösterinin yıldızlarının gelin ve damat olduğunu unutmayın. Burası sizin şov alanınız değil. Siz destekçi ekibin bir parçasısınız. Tabii ki, kontrolü elinize aldığınız anlar olacaktır. Fotoğrafçı aile portresi, toplu çekim gibi özel anlarda düşünceli davranmalı ve bu özel anlara gerekmedikçe müdahale etmemeli. Birbirinden farklı durumları doğru okuyun ve ona göre davranın. Sakin davranmaya çalışın, zaten stresli ve kaotik ortamı bir de siz germeyin. Dost canlısı olmaya özen gösterin.

3. Çalışanları Tanıyın

Daha önce belirttiğimiz gibi orada bir ekibin parçasısınız ve çalışan herkes düğünün en iyi şekilde geçmesi için birbiriyle uyumlu çalışmak zorunda. Düğünün yapılacağı alana gittiğinizde ilk iş organizasyonu yöneten insanlarla tanışın ve kendinizi tanıtın. Çalışma tarzınızı anlatın ve bilmeniz gereken bir kural olup olmadığını öğrenin. Giremeyeceğiniz alanlar, fotoğraflamamanız gereken anlar olabilir.

4. Kalabalık Kontrolü

Bir düğünü iyi şekilde fotoğraflamak için büyük insan gruplarını yönetebilmeniz gerekir. Bu bazen onları yönlendirmenizi ya da onlara liderlik etmenizi gerektirebilir. İşlerin yürümesini sağlamak için insanları yüksek sesle yönlendirmekten kaçınmayın. Net ve kararlı olun ama saygılı olmayı da asla unutmayın.

5. Misafirleri Unutmayın

Misafirleri çekmeyi sakın unutmayın. Evet, gelin ve damat her şeyin merkezinde. Evet, ortamdaki detaylar da önemli. Ama misafirler de çiftin hayatında önemli bir yer kaplıyor ve düğünlerinde onların mutluluğunu görmek isteyeceklerdir. Sahnede oynarken ya da mutlu bir sohbet anında onları fotoğraflayın. Misafirlerle güzel ilişkiler kurmak da bu işin bir parçası. Düğüne gelen çocuklardan kaçmayın. Onlarla eğlenin. Herkes çocukları sever, böylelikle kalabalığın sevgisini kazanabilirsiniz.

6. Zamanlama

Düğün fotoğrafçılığı noktasında en önemli konulardan biri de zamanı doğru kullanmaktır. Düğünler karmaşık şekilde programlanmış koreografilerdir. Düğüne gelenler için tören sadece birkaç etkinlikten ibaret gibi gözükse de damat ve gelinin açısından baya karmaşıktır. Düğün fotoğrafçısının olayların sırasını iyi bilmesi, kendi planlamasını yapması hatta bir sorun ihtimali varsa önceden gelin ve damatla konuşarak durumu düzeltmesi gerekir.

Bulunduğunuz mekanda ne kadar kalınacağını, sonraki etkinliğin ne olduğunu bilmemek düğün fotoğrafçısının en büyük ızdırabıdır. Zamanı doğru kullanıp bir planlama yaparsanız hem çok efektif çalışır hem de fotoğraf kalitenizi ciddi şekilde artırırsınız. Ayrıca her plan bozulabilir. Her zaman geciken bir şeyler olur ya da yağmur yağar, kavga çıkar, size söylenen bazı şeyler yanlış ayarlanmış olabilir. Plan yaptıktan sonra olası sorunlara karşı yedek öneriler hazırlayabilir böylelikle hiçbir zaman aksamadan çalışabilirsiniz.

7. Atıştırma

“Ya koca düğüne gidiyoruz, aç kalacak halimiz yok ya." demeyin, daima yanınızda atıştıracak bir şeyler bulunsun. Organizasyonda bulunan insanlarla sizin sarf ettiğiniz efor bir değil. Dolayısıyla onlardan daha çok yorulmanız, acıkmanız muhtemel. Hazırlıklı olun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.