DSLR Fotoğraf Makinesi ile Profesyonel Video Çekmek İçin Gerekli 9 Ekipman

13 Eylül 2021

DSLR fotoğraf makinesi ile video çekmek çok basit bir konudur. Sadece video moduna geçip, kameranızı ilginç veya güzel bulduğunuz herhangi bir konuya yönlendiriyorsunuz. Fakat daha ciddi çekimler yapmayı düşünüyorsanız, doğru ekipmanlara yönlenmelisiniz. DSLR fotoğraf makinesiyle profesyonel video çekmek için gerekli ekipmanları listeledik.

Pan Kafaya Sahip Sağlam Bir Tripod

Ne Kadar Gerekli? - Çok

Net fotoğraflar için kameranın sabit olması çok önemlidir. Fakat video çekimi için aynı şey söz konusu değildir. Tripodun kafası hareket etmek zorundadır. Ayaklar için olabildiğince sağlam ve aynı zamanda sağlam olanları seçmeniz lazım. Yani taşınabilir ve dayanıklı olması ilk kural. Karbon ayakları tercih edebilirsiniz fakat karbon olmak zorunda da değil tabi. Kafada konu biraz daha netleşiyor. Eğer konuların hareketlerini tripodla hareket halinde kaydetmeyi düşünüyorsanız, o zaman fluid kafaları düşünebilirsiniz. Bu kafalar pürüzsüz hareket imkanı sunar.

Ses Kayıt Cihazı veya Mikrofon

Ne Kadar Gerekli? - Çok

DSLR kameralar ile kaliteli videolar çekilebilir fakat bu cihazlar ses kaydı konuunda video kadar iyi değildirler. Bu konuda tecrübeli birine de danışsanız, ses için bütçe ayırmanız gerektiğini söyleyecektir. Harici ses kayıt cihazlarını istediğiniz yerde kullanabileceğiniz için çok daha portatif ve kullanışlı olacaktır. Bu ekipmanları istediğiniz yere bırakabilir ve istediğiniz yerden video çekebilirsiniz. Fakat bütün kayıt bittiğinde ses ve videoyu senkronize etmeniz gerekecektir. Bu da düzenleme aşamasında biraz zamanınızı alacaktır.

Shotgun Mikrofonlar  Shotgun mikrofonları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al genelde harici flaş bağlamak için kulanılan "hot shoe" bölgesine takılarak kullanılır. Sesi doğrudan video ile birleştirerek kamerada kaydedilmesini sağlar. Mülakatlarda çok kullanışlı bir ekipmandır. Nereye yöneltilmişse ordaki sesi kaydeder. Etraftaki gürültüden etkilenmezler. Fakat kameranıza bağlı olması gerekir. Aksi takdirde kameranın hareketlerinden etkilenerek kayıtta değişiklikler meydana gelebilir.

Yaka Mikrofonları  Yaka mikrofonlarını fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al genelde belgesel tarzı mülakatlarda kullanılırlar. Konuşma yapan kişinin kıyafetine tutturulur. Birinin sesini kaydetmek söz konusu olduğunda en iyi çözmü bu mikrofonlar verir.

ND Filtre

Ne Kadar Gerekli? - Kısmen

Enstantane hızı hareketli nesneleri çekerken sorun yaratabilir. Çekim yaptığınız fps hızı sınırınız olur. Enstantane hızı çok arttığında, görüntünüz çok gergin ve doğallıktan uzak olacaktır. Bir ND filtre ile bu durumu kontrol edebilirsiniz. Fotoğrafçılıkta kullanılan daha geniş diyaframın daha çok ışık alması olayını video da ND Filtreler  ND filtreleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al yardımıyla elde edebilirsiniz. Aynı zamanda parlak ışıklar altındaki bir objeyi çekerken, shutter hızını da düşürebilmenize olanak sağlar. Değişken ND filtreler ile filtre üzerindeki halkayı çevirdikçe filtrenin yoğunluğunu da değiştirebilirsiniz. Fakat bu filtreler standart ND filtrelere göre daha pahalıdırlar. Bunu yerine faklı yoğunlukta bir kaç filtre alıp ışığa göre bunlar arasında seçim yapabilirsiniz.

Yüksek Kapasiteli ve Hızlı Hafıza Kartları

Ne Kadar Gerekli? - Çok

HD video kayıtları hafıza kartında çok fazla yer kaplar. Bu yüzden kayıt için GB'ların hesabını yapmak zorundasınız. Bunun yanında videoyu aksatmadan kaydetmek için kartların hızı da kapasiteleri kadar mühimdir. Eğer SD kartlar ile çalışıyorsanız Class 10 kartları seçmeye özen gösterin. Bu sınıftaki kartlar hızlı ve büyük veri akışının üstesinden gelebilir. Yazma hızının yanında bu hafıza kartları  Hafıza Kartlarını fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al okuma hızı olarak da üst sınıftadır. Bu sınıfta bulunan kartları video değil de, fotoğraf için kullanırsanız, fotoğraf makinenizin fps hızında önemli bir artış gözlemleyebilirsiniz. CF hafıza kartları ise çok daha hızlıdır. Profesyonel kartlar 600x veya 1000x hızında kayıt yapabilirler. Tek kötü yanı tahmin edeceğiniz üzere fiyatlarıdır. Bu durumda bütçenizi kontrol edip, en hızlı kartı almaya çalışın.

Kurgu Programı

Ne Kadar Gerekli? - Çok

DSLR video kayıtlarını, video düzenleme programları vasıtasıyla düzenlemek hem çok basit hem de çok karmaşık oldu diyebiliriz. Film düzenlemeyle kıyaslandığında çok basittir. Fakat gerçekten ciddi bir kurgu yapmaya çalışıyorsanız, videoya ekleyecekleriniz, hayal gücünüzle sınırlıdır. Çiçeği burnunda bir yönetmen için profesyonel kurgu programları  Kurgu programlarını fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al yerine daha basit uygulamalarla çalışmak çok daha doğru bir karar olacaktır. Düzenleme yaptıkça kendinizi eğitecek ve daha ileri seviye videolar için hazır hale geleceksiniz.

Kızak / Slider

Ne Kadar Gerekli? - İleri Seviye İçin

Kamera hareketleri video çekimi için çok önemli bir rol oynar. Bir taraftan da fotoğrafçıların pek kullanmaya yanaşmadığı bir durumdur. Bir pan kafa ile yapılamayacak kayma hareketi, video slider  Video sliderları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al sayesinde çok yumuşak bir şekilde uygulanabilir. Nesneye yaklaşıp uzaklamak için de kullanılabilirler. Basit bir kızak seti ile başlayabilir, ileri seviyelerde otomatik hareket kabiliyeti bulunan sistemlere geçiş yapabilirsiniz. Profesyonel yapımcıların bütün o pahalı ekipmanları kiralayarak film çektiklerini de unutmamak lazım.

Shoulder Rig

Ne Kadar Gerekli? - İleri Seviye İçin

Kameranızı her zaman bir tripod üzerinde tutamazsınız. Bu noktada görev shoulder riglere  Shoulder rigleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al düşüyor. Bu ekipman kameranızı sadece sabitlemiyor aynı zamanda omzunuzla birlikte hareket kabiliyeti kazandırıyor. Mikrofon veya mikser gibi ekipmanların takılabilmesi gibi birçok seçenek sunuyor. Çok ucuz değiller fakat oldukça verimli ekipmanlardır.

Follow Focus

Ne Kadar Gerekli? - İleri Seviye İçin

Daha önce de belirttiğimiz gibi odaklama DSLR ile video çekmenin en karmaşık kısmı. Çoğu zaman odaklamayı elinizle yapmaya çalışacaksınız. Fakat bu durumda bazen kamerayı sabit tutamayacak, bazen de istediğiniz hassasiyette netleme yapamayacaksınız. İşte bu durumda follow focus  Follow focusları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ekipmanlar çok işinize yarayacaktır. Bu ekipmanlar lensin üzerine geçen bir bant ve bir takım dişli ile çalışır. Bazıları sadece belirli lensler üzerinde çalışırken, bütün lensler için uyumlu ve ucuz olanları da mevcut.

Harici Monitör

Ne Kadar Gerekli? - Kısmen

Kameranın arkasındaki 3" ekran size yeterli gelebilir, fakat iş odaklamaya gelince, diğer her şey gibi bu ekranda yeterli olmuyor. Piyasada çok çeşitli ebatlarda harici monitörleri  Harici monitörleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu ekranlar kameraya HDMI ile bağlanır. Harici monitor çok şarj tüketecektir fakat çok daha temiz görüntüler elde edebilirsiniz. Eğer bir ekran büyüteciniz varsa, harici ekipmanlar gereksiz gelebilir fakat her kullanıcının önceliği değişebilir. Bütçenize hangisi uyuyorsa onu tercih edin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.