Cep Telefonundan Fotoğraf Makinesi Verimi Almak İçin 5 İpucu

14 Eylül 2021

Fotoğrafçılık adına size "Akıllı telefon mu? Fotoğraf makinesi mi?" diye sorsak çoğunuzun tercihi bellidir: fotoğraf makinesi. Peki ya akıllı telefonunuzu bir fotoğraf makinesine dönüştürmenin mümkün olduğunu söylesek... İşte bunun için gerekenler.

Temizlik

Günlük hayatta telefonlarımızın bizimle birlikte bir çok ortam değiştirdiğini biliyoruz. Yürürken cebimizde sıkıştırdığımız ,metroya girerken cüzdanımızla yan yana tuttuğumuz, bir parka oturduğumuzda çimenlere bıraktığımız ve günde en az bir kez düşürdüğümüz telefonlarımız, kılıfımızın çokta önemsemediği koruma anlayışı nedeniyle her gün milyonlarca toz tanesiyle kaplı ortamlarla doğrudan temas halinde.

Telefon fotoğrafçılığınızı geliştirmenin ilk ve en önemli yolu telefonunuzun kamerasını toz ve kirlerden arındırmak. Tabi kameranızı sökmenizi tavsiye etmiyoruz. Sadece dış kısmını temizlemeniz bu aşamada yeterli. Nano teknolojiyle üretilen yüksek performanslı fiber temizleme kağıtları Enigma Nano Paper hassas yüzeyler ya da kolay çizilebilen alanlar için mükemmel bir temizlik sunuyor. 20’li paketlerle gelen ürün; yüzeyleri çizmeyen, iz bırakmayan bir temizlik imkanının yanı sıra, anti-statik özelliğiyle de pırıl pırıl bir görünüm sağlıyor. Diğer seçenek ise Lenspen MicroKlear Temizleme Bezi. Bilgisayarlar,gözlükler,video kameralar,dijital kameralar,cd ve dvd gibi bir çok yüzeyin temizlenmesinde kullanılabilen mikro fiber bez, defalarca yıkanıp tekrar kullanılabilir. İz bırakmaz ve çizmez.

Uzaktan Kumanda

Fotoğraf makineleri için üretilen uzaktan kumandaların yerine akıllı telefonlarda kullanabileceğimiz, aslında hep yanımızda taşıdığımız ve kullandığımız bir ürün olduğunu biliyor muydunuz? Kulaklıklarda bulunan ses kontrol tuşlarını, özellikle ışığın yetersiz olduğu ortamlarda bir tripoda yerleştirilmiş telefonunuzun ekranındaki çekim butonu yerine kullanabilirsiniz.

Açı ve Sabitleme

Telefonunuzun titremesini engellemek için, uzun pozlamalarda düzgün odaklı fotoğraflar elde etmenizi sağlayan, uzaktan kumandadan daha önemli bir ekipman ise sabitleyiciler. Fotoğraf makineleri veya kameralar için üretilen tripod, monopod vs. sabitleyici üreticileri, akıllı telefon kameralarının gelişmesiyle telefon için de üretime geçtiler.

Lanparte LA3D-S2 Gimbal Stabilizer bu konuda ileri seviye bir ürün. 3 yönlü stabilizer gimbal sayesinde hareket halindeyken bile sarsıntısız çekimler sunan bu ürün hem GoPro hem de akıllı telefonlarla uyumlu.

Eğer seyahatinizde yanınızda kolayca taşıyabileceğiniz bir ürün arıyorsanız MeFoto Telefon Tutucu tam size göre. Uzun pozlama fotoğrafların yanı sıra zamanlayıcı yardımıyla bu ürün sayesinde kendi portrenizi çekebilirsiniz.

Harici Lensler

Telefonunuzda bulunan kameranın lensi size odak uzaklığı veya yaratıcı çekimler açısından fazla seçenek sunmaz. Peki ya bunu nasıl değiştirebilirsiniz? Telefonlar için üretilen Kaiseberg Smart Mobile Lens bu konuda iyi bir çözüm sunuyor. Geniş açı, balık gözü ve macro lenslerden oluşan set telefonunuzu bir fotoğraf makinesine bir kaç adım daha yaklaştırıyor. Eğer telefoto lensi tercih ediyorsanız ExoLens® by ZEISS Telephoto Lens bu konuda sektöre öncülük eden bir ürün.

Temel Fotoğrafçılığı Öğrenin

Çekimlerinizi telefonunuza ek olarak aldığınız ekipmanlara ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Bunu temel uygulamarla destekleyebilir çektiğiniz fotoğrafı bu uygulamalarla düzenleyebilirsiniz. Fakat bunlardan önce yapmanız gereken temel fotoğrafçılığı öğrenmek. Objenizin odakta bulunması, çekim açılarının sunduğu avantajlar veya dezavantajlar, altın oran kuralı ve alan derinliği gibi temel bilgileri öğrenmeniz size elinizde bulunan ekipmanları sonuna kadar kullanabilme imkanı sunacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.