Seyahat Videosu Nasıl Çekilir? Doğru Ekipmanlarla Seyahat Videosu Çekme Rehberi

13 Eylül 2021

Bu yazımızda seyahat videosu çekmek isteyenlerin ihtiyacı olan kamera ayarlarına ve en iyi pratiklere bir göz atacağız. Bu kamera terminolojisinin ne anlama geldiğini açıklayacak, video kitleriniz için birkaç aygıt önerecek, video çekiminde sizi öne çıkaracak küçük ipuçlarına değineceğiz.

Kameranızdan Başlayalım

Saniyede 24 kare gibi video kayıt formatları havuzuna dalmadan önce manuel ya da tuş/ayarları seçeneklerini gözden geçirmeli, opsiyonlara göre kameranızı seçmelisiniz. Neredeyse her Canon, Nikon, Sony, Panasonic gibi markaların kameralarında bu seçenekler mevcut. Eğer henüz bir kameraya sahip değilseniz, fotografium.com  Tüm kamera modellerini fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ’da bu kameralara göz atabilirsiniz.

Bazı durumlarda, kameranız üzerinde video moduna geçmenizi sağlayan sadece bir düğme bulunur. En kolay çözüm, Otomatik ayarlamaktır, bu ayar size daha doğru bir görüntü sağlar. Eğer kendinizi otomatik ayardan ileri seviye geçmek için hazır hissediyorsanız, daha yaratıcı işler çıkarmanıza yardımcı olacak yaratıcı filtrelere ya da ‘’manuel’’ fonksiyonlarına göz atabilirsiniz.

Grid & Overlay

Bu değerler farklı çözünürlüklerdir. Kameranız seçtiğiniz çözünürlüğe göre ayarlamayı yapacaktır ama 1080p, 720p’den daha yüksek bir çözünlürlüktür. Bu yüzden 1080p, kayıt kartınızda daha fazla yer kaplayacaktır. Eğer yüksek hafızalı kartlarda kayıt yapmıyorsanız, yedek bir kart edinene dek 720p ile kayıt yapmanızı öneriyoruz.

1080p & 720p

Bu değerler farklı çözünürlüklerdir. Kameranız seçtiğiniz çözünürlüğe göre ayarlamayı yapacaktır ama 1080p, 720p’den daha yüksek bir çözünlürlüktür. Bu yüzden 1080p, kayıt kartınızda daha fazla yer kaplayacaktır. Eğer yüksek hafızalı kartlarda kayıt yapmıyorsanız, yedek bir kart edinene dek 720p ile kayıt yapmanızı öneriyoruz.

24p & 30p

Bu değerler kare sayısıdır. 24p size daha ‘’sinematik’’ görüntüler, 30p ise standart video görüntüler elde etmenizi sağlar. Bazı kameralarda ise 24 ya da 30p’ten daha yüksek kare sayılarına ulaşabilir. Bir uyarıda bulunmakta fayda var, bazen yüksek kare hızlarına ulaşmak için daha düşük çözünürlüklere düşmek gerekir (mesela 720p çözünürlükte,120 kare).

16:9, 3:2, 4:3

Bu değerler çerçeve oranıdır. Çerçeve oranı görüntünüzün en/boy oranını temsil eder. Tipik bir HD video, 16:9 çerçeve oranında kaydedilmelidir, bu oran standart görüntü oranından daha geniş bir çerçeveye sahiptir.

Ses

Bir video çekimi boyunca, kameranızın içinde dahili olarak bulunan mikrofon sayesinde ses kaydı alabilirsiniz. Genellikle ses ayarı otomatik olarak ayarlanır, bazı durumlarda ses ayarlarınızı bulunduğunz ortama göre ayarlamanız tavsiye edilir. Çekim esnasında kaydedilen sesler yerine, montajlarken arkaya o görüntülerle uyumlu, ihtiyacınız olan tarzda müzikler de kullanabilirsiniz.

Çekim Esnasında Video Ayarları

Deklanşör Hızı

Video ve fotoğraf çekimleriniz için basit ve güzel birkaç ilkeden bahsedeceğim. Diyafram açıklığı, deklanşör hızı, ISO (Gain) düzgün kayıt için senkronize çalışır. Bununla birlikte, deklansör hızının limitli olduğunu da unutmamak gerekir. Deklanşör hızı kare içindeki hareket hızına göre farklılık gösterebilir. Çoğu kamerada deklanşör hızınızı kare hızınızdan bağımsız olarak ayarlayamazsınız, mesela 24p kare hızında deklanşör hızınız daha gerçekçi bir görüntü için 1/48 ya da 1/50 değerlerinde olmalıdır. Parlak, güneşli bir günde doğru bir pozlama için deklanşör hızı 1/2000 civarında tutulmalıdır. Bu deklanşör hızında hareket halindeki konu, daha kesik kesik hareketli görünür. Ridley Scott’ın Gladyator filmindeki aksiyon sahnelerinde bu etkiyi görebilirsiniz.

Beyaz Ayarı

Beyaz ayarı çekim yaparken o ortamdaki ışık cinsini ifade eder. Video modunda hareketsiz görünür fakat Otomatik Beyaz Ayarı yaparken dikkatli olunmalıdır, bu modda kamera otomatik olarak ortamdaki beyaz değerini düzgün ayarlamaya çalışır.

Görüntü Sabitleme

Eğer kameranız ya da lensiniz bu özelliğe sahipse, görüntüleriniz daha az bulanık olacaktır. Tripot kullanmayan video kamera kullanıcaları için en kullanışlı özelliklerden biridir. Hareket halinde çektiğiniz kayıtlarınız büyük problemler yaratabilir. Çekim esnasında kameranızda görüntü sabitleme özelliğinin açık olduğundan emin olun, böylelikle küçük el titremeleriniz daha yumuşak bir hale gelecektir.

Otomatik Netleme

Otomatik netleme çoğu kameraların kullanıcılara sunduğu bir özelliktir. Ama burada sorulması gereken bir diğer soru şudur: Hareketli çekimlerde otomatik netleme sürekli olacak mıdır? Üreticilerinn çoğu kameraların video modunda oldukça verimli, otomatik netleme yapan lensleri pazarlamakta. Siz de kullanım amacınıza göre bu ürünlerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Kameraları Video Moduna Alma Vakti

Şahit olduğunuz bir olay olduğunu düşünelim, ses o anda sizin için önemliyse ses kaydı almayı unutmayın! Kayıt yaparken emin olmanız gereken tek şey, kamera üzerinde bulunan mikrofonun önünü kapatmamanız. Bu tür çekimlerde ses kaydı, anlatmak istediğiniz anlarınız için önemli bir yere sahiptir. Video çekmeyi düşündüğünüz anlardan bir diğeri ise aksiyon halinde gerçekleşen olaylardır. Etrafta koşuşturan çocuklar veya hayvanlar, bir sokak sanatçısının performansı ya da hareket içeren herhangi bir güzel an olabilir. Bu durumları videoya almak bazen anlatmak istediğiniz konuya çok daha uygundur.

Bu tür anlarınızı kısa klipleriniz için düzenlerken hangi çekimlerin anlatmak istediğiniz konuya uygun olduğunu kontrol edin. Mekanları geniş açı ve durağan çekmeniz izleyicinizin video izlerken o mekanı daha iyi algılamasına ve olayları özümsemesine yardımcı olacaktır. Eşsiz detay açılar izleyiciniz için iyi bir izlenim yaratabilir ancak izleyiciniz o an orada olmadığından olayların birbiriyle olan ilgisini daha iyi özümsemesi için genel plan çekimler de kullanmanız gerekebilir.

Aksiyon İçin Kendinizi Hazır Tutun

Seyahat anında bazı olaylar aniden gelişebilir, bu durumlarda kameranızın video moduna hızlıca geçebilir olduğundan emin olun. Her kamera video moduna geçerken kendine göre değişkenlik gösterebilir, işte işinize yarayabilecek birkaç ipucu.

Çoğu kamera mod kadranı bulundurur, video ayarları genellikle bu kadran üzerinde yer alır. Genellikle video moduna bu kadran üzerinden kolayca erişilebilir. Peki ya kolayca erişemezseniz? Canon 5D Mark III gibi kameralarda bulunan "Custom" ayarlayabileceğiniz bir tuş olduğundan emin olun. İlk olarak, video modundayken kamera ayarlarınızı düzenleyin (beyaz ayarı, deklanşör hızı gibi). Bu ayarlarınızı "Custom" tuşuna atayın ve bu ayarlara kolaylıkla erişebileceğinizden emin olun. Nerede ve ne zaman çekim yaparsanız yapın, anı kaçırmamak için hızlıca o ayarlara birkaç tuş ile erişebilirsiniz.

Unutmayın ki, birçok kamera video modu esnasında fotoğraf çekmenize imkan sağlıyor. Video modunda çekimler yaparken anlık olarak fotoğraflar çekebilirsiniz. Ama dikkatli olmakta fayda var çünkü fotoğraf çekerken video ayarlarınızın değişmediğinden emin olun.

Başka Hangi Ekipmanlara İhtiyacım Var?

Eğer durağan çekimler yapmak istiyorsanız kameranız için ekstra bir araca ihtiyacınız yok. Ama bazı ekipmanlar işinizi gerçek anlamda kolaylaştıracaktır.

Bu ekipmanlardan ilk ve önemlisi tripoddur. Durağan çekimlerde tripod kullanmak, elde çekim sırasında oluşan ufak titremeleri ortadan kaldıracak, daha keskin fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. İhtiyacınıza uygun alabileceğiniz herhangi bir giriş seviyesi tripod  Tüm tripod modellerini fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al çekimlerinizi daha kaliteli hale getirecek ve daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

İşinizi kolaylaştıracak bir diğer araç ise SD Kartlar  Tüm SD Kart modellerini fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al . Video çekmek fotoğrafa göre daha çok veri işler, bu yüzden kartınız çabucak dolabilir ve sizi çekim esnasında zor duruma sokabilir, bu yüzden yanınızda yedek bir kart bulundurmanız önerilir. Ve kamera bataryanızın da dolu olduğundan emin olun, çekim süresinize göre kameranıza uygun yedek bir batarya da edinmeniz, çekimlerinizi kolaylaştıracaktır.

Sony a6300 gibi değiştirilebilir lensli kameralarla çalışıyorsanız, ND Filtrelere  Tüm ND filtre modellerini fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al bakmanızı öneririz. Bu filtre türü size güneşli dış çekimlerinizde 1/40 ya da 1/50 deklanşör hızında çalışmanıza imkan verir ve ışığı dağıtma özelliği sayesinde daha dramatik ve sinematik videolar çekmenizi sağlar. Eğer video çekimlerine giriş yapmak istiyorsanız, bu alanda sitemizde bulunan diğer yazılarımızı ve gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ama unutmayın ki, fotoğrafçılık gibi video da "göz" zamanla kazanılır ve bir çaba ister. Yine de video ve fotoğraf dünyasında yeni bir şeyler öğrenmek her zaman çekici ve eğlencelidir. Keyfini çıkarın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.