Kısa Film, Youtube Videoları ve Düğün Hikayelerinde Kaliteli ve Temiz Ses Kaydı için 9 İpucu

14 Eylül 2021

Bugünün teknolojisi ile birlikte, videolarda ses kaydı işi hiç olmadığı kadar gelişti. Gelişen teknoloji her ses detayını bütün canlılığıyla yakalamayı başarabiliyor. Fakat bu çok canlı seslerin arasında istenmeyen gürültüler de olabiliyor. Çekimden önce bu istenmeyen sesleri engellemek adına birçok adım ve çekimden sonra hala var olan istenmeyen sesleri yok etmek için de birçok yöntem bulunuyor. Bu ayarlamalar olmadan sadece yeterli bir kayıt elde edecekken, bu eklemeler ve ayarlamalar sayesinde çok daha profesyonel kayıtlar elde edebileceksiniz.

1- Doğru Mikrofonla Çalıştığınıza Emin Olun

Aslında ses için en önemli faktör doğru konumlandırılmış doğru mikrofondur. Videolarda kullanılan mikrofonlar, çok çeşitli boyutlara ve şekillere sahip olabilir. Bu değişkenler ile mikrofonun kaydettiği ses kalitesi de değişir. Ekipmanlarınızın arasında en az bir yardımcı mikrofona sahip olmanız, kesinlikle büyük bir fark yaratacaktır.

Shotgun Mikrofonlar

Shotgun mikrofonlar  Shotgun mikrofonları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al piyasada rahatlıkla her türlüsünü bulabileceğiniz fakat çok gürültülü ortamlar için ideal olmayan bir mikrofonlardır.

Kablosuz Mikrofonlar

Kablosuz mikrofonlar  Kablosuz mikrofonları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al özgürce hareket etmenize müsaade eden ve rahatça taşıyabileceğiniz mikrofonlardır.

Stereo Mikrofonlar

Stereo mikrofonlar ortamdaki sesi bütün doğallığıyla yakalar. Sesin stereo olarak kaydedilmesi için kullanılır.

Yaka Mikrofonları

Yaka mikrofonları  Yaka mikrofonlarını fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al özel olarak bir kişinin sesini kaydetmek gerektiğinde, kullanılabilecek en ideal mikrofondur.

2- En Uygun Ortamı Seçin

Çekim yapacağınız mekanı, eğer mümkünse önceden gidip kontrol edin. Olası gürültüleri belirlemek adına kamera ve mikrofonunuzu da getirin. Mikrofonla duyduğunuz ses ile kulağınızla duyduğunuz ses arasında müthiş bir fark olacaktır. Size hiç de rahatsız edici gelmeyen klimanın sesi, kulaklığı taktığınızda en büyük sorununuz olabilir.

3- Dış Çekimlerde Rüzgarlık (Deadcat) Bulundurun

Eğer dış ortamda çalışacaksanız, hem mikrofonlar hem de kaydettiğiniz ses için rüzgar koruması çok önemlidir. Hafif köpüklerden yapılan mikrofon süngerleri, gerçek bir rüzgarı engellemek için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle rüzgarlık  Rüzgarlıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al (deadcat) kullanmanız çok yerinde olacaktır.

4- Ses Kaydı İçin Harici Kayıtçı Kullanın

Profesyonel kameralarda dahili bir ses kayıt cihazı da bulunmaktadır. Fakat bu kayıt cihazı, size gerekli olduğunu düşündüğünüz ayarları otomatik olarak yapar. Fakat bu durum her zaman işinize yaramaz. Harici bir ses kayıt cihazıyla  Ses kayıt cihazını fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al hem kendi ayarlarınızı yapabilir hem de çok daha kaliteli kayıtlara sahip olabilirsiniz.

5- Stüdyo Kayıtlarında Mikser Kullanın

Stüdyo kayıtlarında mikserin  Dijital ses mikserini fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al farkını çok daha iyi hissedeceksiniz. Kayıt cihazınız için daha fazla düzey üreten mikserler sayesinde daha yumuşak sesler elde edebileceksiniz.

6- Kaliteli Bir Ses Programı Kullanın

Eğer elinizde, video düzenleme programınızdan daha iyi sonuçlar veren bir ses düzenleme programı varsa, onu kullanın. Çoğu video düzenleme programı genel olarak video üzerine yoğunlaşır. Mac için Audacity ve Windows için SoundForge programları, ses için çok daha fazla seçenek sunacaktır. Daha da öteye gitmek istiyorsanız, VegasPro gibi multi-track uygulamaları denemelisiniz.

7- Kayıt Sonrası Sesleri Düzenleyin

Eğer bir klima bütün kayıtta hissedilir bir gürültü yaratıyorsa, ne yapmalısınız? İşte bu noktada ses onarım uygulamaları imdadınıza yetişiyor. Onarım programları, asıl ses düzenleme programları üzerinde plug-in olarak veya kendi başına çalışabiliyor. Bu programlar sayesinde, saat tiktakları, rüzgar sesleri veya elektronik devreden kaynaklanan vızıltıları ve gürültü olarak karşılanabilecek her türlü sesi kayıttan silmek mümkün olacaktır. Bu amaç doğrultusunda Mac ve Windows için sürümleri bulunan iZotope programını kullanabilirsiniz.

8- Ses Programlarını Kullanmayı İyi Öğrenin

Video ile birlikte, düzenlenen seslerin fark edilmemesi lazım. Biraz alıştırmayla, gereksiz sesleri videodan kaldırabilirsiniz. Mevcut programları kullanmayı öğrenirken geçireceğiniz zaman, emin olun nihayetinde büyük fark yaratacaktır. Kırpma ve çapraz geçişler, tıklama seslerini engellemenize yardımcı olacaktır.

9- Equalizer ve Mix Kavramlarına Hakim Olun

Birkaç ses parçasını karıştırmak, bir ses parçasının düzeyleriyle oynamaktan biraz daha karmaşıktır. Projenizdeki bütün elementler farklı bir frekans aralığında çalışmalı ve ekolaze edilmelidir. Bu sayede diğer elementlerle birleştirildiğinde kendi sonik alanını koruyabilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.